W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja Joint conference on Trafficking in Persons

27.10.2022

W dniach 20-21 października 2022 r. w Budapeszcie w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Węgier odbyła się konferencja Joint Conference on Trafficking in Persons zorganizowana wspólnie przez Proces Budapeszteński i Europejską Sieć Migracyjną (ESM).

ESM

Konferencja zorganizowana została z okazji Europejskiego Dnia Walki z Handlem Ludźmi przypadającego co roku 18 października. Wzięli w niej udział przedstawiciele państw uczestniczących w procesie budapeszteńskim, państw obserwatorów oraz organizacji międzynarodowych, jak również krajowych punktów kontaktowych ESM. Polskę reprezentowali przedstawiciele Zespołu do Spraw Koordynacji Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi Departamentu Spraw Międzynarodowych i Migracji w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Celem konferencji było omówienie i wspólne wypracowanie sposobów wzmocnienia współpracy międzynarodowej, mając na uwadze współczesne tendencje i zmieniającą się dynamikę regionalną. Była okazją dla ekspertów do podzielenia się doświadczeniami, dobrymi praktykami i omówieniem aktualnych wyzwań.

W trakcie spotkania odbyły się trzy panele tematyczne:

  1. krajowe doświadczenia w zakresie rozwiązywania problemu nielegalnej migracji oraz przeciwdziałania i zapobiegania handlowi ludźmi (w tym wykrywania i identyfikacji);
  2. środki ochrony i wsparcia dla ofiar handlu ludźmi (w tym uwzględnienie aspektów kulturowych i płci);
  3. luki i wyzwania w walce z handlem ludźmi, ze szczególnym uwzględnieniem wzmocnienia międzynarodowej współpracy w zakresie egzekwowania prawa.

W ostatnich latach zarówno podmioty rządowe, jak i pozarządowe poczyniły znaczne postępy w walce z handlem ludźmi,  mimo to nadal pozostaje przed nami wiele pracy. Ponadto, pandemia wirusa Covid-19 oraz kryzys w Afganistanie i wojna na Ukrainie spotęgowały wyzwania stojące przed podmiotami zaangażowanymi w walkę z handlem ludźmi. Handlarze ludźmi w bardziej zaawansowany  sposób wykorzystują Internet, zwłaszcza w celu dotarcia do grup szczególnie wrażliwych, takich jak kobiety i dzieci.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}