W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja prezydencji szwedzkiej w Radzie UE pt. “Prevention models to address the demand for trafficking for sexual purposes”

30.03.2023

W dniach 28-30 marca 2023 r. odbyła się w Sztokholmie konferencja prezydencji szwedzkiej w Radzie UE pt. “Prevention models to address the demand for trafficking for sexual purposes”. Wydarzenie miało na celu przybliżenie tematyki związanej z popytem na usługi seksualne oraz omówienie możliwości ograniczenia tego zjawiska.

Prezydencja Szwecja

Dwudniowe wydarzenie otworzyła Królowa Szwecji, która podkreśliła wagę tematyki oraz swoje zaangażowanie w zwiększanie świadomości nt. handlu ludźmi, zwłaszcza wykorzystywania seksualnego. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele agend rządowych, organizacji pozarządowych, ale także ofiary handlu ludźmi. Polskę podczas spotkania reprezentowali przedstawiciele: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendy Głównej Policji oraz Komendy Głównej Straży Granicznej. Podczas 5-ciu tematycznych paneli konferencji, wielokrotnie podkreślano, że należy ograniczyć lub wręcz wyeliminować popyt na usługi seksualne, między innymi poprzez penalizację prostytucji i harmonizację prawa w tym zakresie w państwach członkowskich. W wielu wystąpieniach odnoszono się do rewidowanej aktualnie Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę 2011/36/UE w sprawie zapobiegania handlowi ludźmi i zwalczania tego procederu oraz ochrony jego ofiar. Spotkanie było okazją do poszerzenia wiedzy i wymiany doświadczeń w oparciu o informacje przedstawione przez panelistów z różnych instytucji/organizacji z różnych państw członkowskich UE oraz Ukrainy. Kluczowymi wnioskami z wydarzenia były: konieczność kontunuowania działań prewencyjnych (zwłaszcza w kontekście istotnej roli Internetu w rozwoju procederu), zaangażowanie ofiar w proces wypracowywania rozwiązań w zakresie walki z handlem ludźmi, uporządkowanie kwestii prawodawstwa krajowego, kontynowanie współpracy międzynarodowej i wymiany doświadczeń między państwami członkowskimi.

{"register":{"columns":[]}}