W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnego dla Polskich i Cudzoziemskich Ofiar Handlu Ludźmi (KCIK)

Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne dla Ofiar Handlu Ludźmi (dalej: KCIK) jest zadaniem publicznym, realizowanym i finansowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (dalej: MSWiA), skierowanym do polskich i cudzoziemskich ofiar handlu ludźmi oraz osób zagrożonych tym procederem. Od 2006 r., MSWiA co roku ogłasza otwarty konkurs na prowadzenie KCIK. Obecnie Centrum prowadzone jest przez La Strada - Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu oraz Stowarzyszenie Po-MOC dla Kobiet i Dzieci im. Marii Niepokalanej.

KCIK zostało powołane po to, aby pomagać ofiarom handlu ludźmi w Polsce. Pracownicy KCIK udzielają porad nie tylko ofiarom handlu ludźmi, ale także ich bliskim oraz osobom zagrożonym handlem ludźmi. W ramach zadań Centrum wymienić należy identyfikację ofiar handlu ludźmi, interwencję, poradnictwo prewencyjne, prowadzenie specjalistycznego schroniska dla ofiar oraz konsultacje dla instytucji i organizacji.

Kluczowa w udzielaniu pomocy ofiarom handlu ludźmi jest ich wstępna identyfikacja, którą w większości przypadków przeprowadzają organy ścigania. Po identyfikacji ofiary następuje konieczność zapewnienia jej bezpieczeństwa, odizolowania od sprawców i umieszczenia w bezpiecznym miejscu. Kompleksowa pomoc ofiarom procederu to najważniejszy cel działania KCIK. Schroniska prowadzone przez organizacje pozarządowe mają na celu zapewnienie bezpiecznego zakwaterowania z możliwością odizolowania ofiary (np. z powodów zdrowotnych), zapewniają wyżywienie, opiekę i dyspozycyjność profesjonalnego personelu przez całą dobę. Pracę w schronisku prowadzą kierownik oraz trener umiejętności społecznych, a nocami dyżurują doświadczeni pracownicy. Osoba objęta pomocą może liczyć na pełne wsparcie: zakwaterowanie, opiekę medyczną i psychologiczną, konsultacje prawne.

Centrum prowadzi również całodobowy telefon zaufania.

Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne dla Ofiar Handlu Ludźmi

tel. +48 22 628 01 20, +48 605 687 750, e-mail: kcik@strada.org.pl


---

Poniżej można pobrać ulotki informacyjne dla ofiar handlu ludźmi w dwunastu wersjach językowych: polskiej, angielskiej, bengalskiej, bułgarskiej, chińskiej, farsi, francuskiej, rosyjskiej, rumuńskiej, ukraińskiej, wietnamskiej oraz romskiej. 

Więcej informacji na stronach:

http://www.kcik.pl/

https://www.strada.org.pl/

https://www.po-moc.pl/pl

Materiały

Polski/Polish
ulotka​_PL.pdf 0.08MB
Angielski/English
ulotka​_EN.pdf 0.08MB
Bengalski/Bengali/বাংলা
ulotka​_bengalski.pdf 0.05MB
Bułgarski/Bułgarian/Български
ulotka​_BU.pdf 0.08MB
Chiński, Chinese, 中國的
ulotka​_CN.pdf 0.16MB
Francuski, French, Français
ulotka​_FR.pdf 0.13MB
Perski/Fārsī/ فارسی
ulotka​_FARSI.pdf 0.10MB
Rosyjski/Russian/Pусский
ulotka​_RU.pdf 0.13MB
Rumuński/Romanian/Română
ulotka​_RO.pdf 0.08MB
Ukraiński/Ukrainian/Yкраїнська
ulotka​_UA.pdf 0.10MB
Wietnamski/Vietnamese/Việt
ulotka​_VN.pdf 0.15MB
Romski/Romani
ulotka​_romani.pdf 0.13MB
{"register":{"columns":[]}}