W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Europejskiej Sieci Krajowych Sprawozdawców i Równoważnych Mechanizmów ds. handlu Ludźmi (NREM) w dniach 25-26 kwietnia 2023 r. w Brukseli

26.04.2023

Prawie stu przedstawicieli i ekspertów z państw członkowskich UE, Komisji Europejskiej, Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ), agencji UE, organizacji międzynarodowych, Ukrainy i Mołdawii wzięło udział w posiedzeniu Europejskiej Sieci Sprawozdawców Krajowych i Równoważnych Mechanizmów (NREM), które odbyło się w dniach 25 i 26 kwietnia br. w Brukseli, a które koncentrowało się na międzynarodowym wymiarze handlu ludźmi.

Na zdjęciu: logo Komisji Europejskiej (European Commission)

Podczas spotkania przytaczano obowiązujący dokument – Strategię UE w sprawie zwalczania handlu ludźmi na lata 2021-2025, która zawiera propozycje kompleksowego reagowania na poziomie unijnym na zjawisko handlu ludźmi. Dokument obejmuje zapobieganie, ochronę ofiar, ściganie i skazywanie zaangażowanych w handel ludźmi. Jednym z czterech głównych priorytetów strategii jest kwestia międzynarodowego wymiaru handlu ludźmi. W związku z tym UE zintensyfikowała współpracę z krajami pochodzenia i tranzytu ofiar handlu ludźmi spoza UE, w tym z działania operacyjne w kontekście finansowania oraz w kontekście dialogu na temat praw człowieka i bezpieczeństwa, a także z międzynarodowymi i regionalnymi partnerami działającymi w zakresie zwalczania handlu ludźmi. Warto podkreślić, że średnio około 45% ofiar identyfikowanych w UE każdego roku, to obywatele spoza UE (w poszczególnych latach odsetek obywateli spoza UE był wyższy niż obywateli UE).

Posiedzeniu przewodniczyła Diane Schmitt, Koordynatorka UE ds. zwalczania handlu ludźmi oraz przedstawiciele szwedzkiej Prezydencji w Radzie UE. Ylva Johansson, komisarz do Spraw Wewnętrznych, Charlotte Kugelberg, Sekretarz Stanu Ministerstwa Sprawiedliwości Szwecji, Maria Soraya Rodriguez Ramos, eurodeputowana, przewodnicząca delegacji do spraw stosunków z Panafrykańskim Parlamentem i członek komisji FEMM oraz Eamon Gilmore, Specjalny Przedstawiciel UE ds. praw człowieka, wygłosili przemówienia podczas sesji otwierającej. Spotkanie było okazją do omówienia współpracy UE z organizacjami międzynarodowymi działającymi w dziedzinie zwalczania handlu ludźmi oraz z krajami pochodzenia i tranzytu spoza UE. Wśród organizacji międzynarodowych obecnych na spotkaniu znalazły się: UNODC, OBWE, Rada Europy, SR ONZ ds. przemocy wobec dzieci i IOM (również w roli współprzewodniczących Międzyagencyjnej Grupy Koordynacyjnej Przeciwko Handlowi Ludźmi, ICAT-na rok 2023), ICMPD, ONZ Women i Rada Państw Morza Bałtyckiego.

Do ostatniego panelu, który skupił się na krajowych i ponadnarodowych mechanizmach referencyjnych, dołączyło ponad 60 uczestników online (członków unijnej platformy Społeczeństwa Obywatelskiego Przeciwko Handlowi Ludźmi oraz Międzyagencyjnej Grupy Koordynacyjnej Przeciwko Handlowi Ludźmi (ICAT). W dyskusjach podkreślono znaczenie wczesnej identyfikacji ofiar handlu ludźmi i szybkiego skierowania ofiar do odpowiednich służb, ochrony i wsparcia, zwłaszcza w kontekście transgranicznym.

{"register":{"columns":[]}}