W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Europejskiej Sieci Krajowych Sprawozdawców i Równoważnych Mechanizmów ds. handlu Ludźmi (NREM) w dniach 26-27 października 2022 r.

02.11.2022

Około 115 uczestników z państw członkowskich UE, a także Mołdawii, Ukrainy, Maroka i Albanii wzięło udział we wspólnym posiedzeniu (w formule fizycznej) Europejskiej Sieci Sprawozdawców Krajowych i Równoważnych Mechanizmów (NREM) oraz unijnej platformy Społeczeństwa Obywatelskiego Przeciwko Handlowi Ludźmi, które odbyło się w dniach 26 i 27 października br. w Brukseli.

Na zdjęciu: logo Komisji Europejskiej (European Commission)

Spotkanie poprowadzili wspólnie Diane Schmitt, Koordynator UE ds. zwalczania handlu ludźmi oraz Michal Barbořík, dyrektor Departamentu zapobiegania przestępczości w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Republiki Czeskiej. Na sesji otwierającej swoje oświadczenia wygłosili Ylva Johansson, komisarz do Spraw Wewnętrznych oraz Vít Rakušan, Minister Spraw Wewnętrznych Republiki Czeskiej.

Pierwszy dzień poświęcony był głównie wdrożeniu Wspólnego Planu przeciwdziałania handlowi ludźmi w celu ograniczenia zagrożeń związanych z handlem ludźmi i wsparcia potencjalnych ofiar wśród osób uciekających przed wojną na Ukrainie. W odniesieniu do powyższego, przedstawiciel Polski przedstawił informację dot. działań podjętych przez Polskę w kontekście sytuacji w Ukrainie. Uczestnicy dyskusji uznali, że tymczasowa ochrona, a także działania koordynacyjne i zapobiegawcze w odniesieniu do handlu ludźmi przyczyniły się do niskiej liczby potwierdzonych przypadków. Ważne jest monitorowanie sytuacji w celu zidentyfikowania potencjalnych zagrożeń w przyszłości, które mogą stworzyć nowe możliwości dla handlarzy ludźmi.

Drugiego dnia uczestnicy omówili współpracę między władzami krajowymi a organizacjami społeczeństwa obywatelskiego. Czechy, Belgia i Niemcy przedstawiły swoje krajowe ramy współpracy. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego odgrywają ważną rolę w podnoszeniu świadomości, zapobieganiu, wykrywaniu, pomocy i ochronie ofiar, np. zapewniają ofiarom bezpieczne schronienia, opiekę medyczną, doradztwo psychologiczne i prawne. Kluczowe znaczenie ma uznanie i wsparcie ich działań oraz utworzenie platform koordynacyjnych w celu zacieśnienia współpracy z organami krajowymi. Ponadto zaprezentowano działania prowadzone w ramach Europejskiego Dnia Walki z Handlem Ludźmi.

Pani Diane Schmitt, koordynator UE ds. przeciwdziałania handlowi ludźmi, poinformowała także o zbliżającej się publikacji pakietu legislacyjnego (grudzień 2022 r.) w kontekście konieczności rewizji Dyrektywy PE i Rady 2011/36/UE z dnia 5 kwietnia 2011 r. w sprawie zapobiegania handlowi ludźmi i zwalczania tego procederu oraz ochrony ofiar, zastępującej decyzję ramową Rady 2002/629/WSiSW.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}