W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Europejskiej Sieci Krajowych Sprawozdawców i Równoważnych Mechanizmów ds. handlu Ludźmi (NREM) w dniach 6-7 listopada 2023 r. w Brukseli

07.11.2023

Celem posiedzenia Europejskiej Sieci Krajowych Sprawozdawców i Równoważnych Mechanizmów (NREM) było podsumowanie postępów we wdrażaniu Strategii UE w sprawie zwalczania handlu ludźmi na lata 2021-2025, a także zidentyfikowanie ewentualnych niedociągnięć, wyciągniętych wniosków i potrzebnych dalszych działań.

Na zdjęciu: logo Komisji Europejskiej (European Commission)

Spotkanie koncentrowało się na czterech priorytetowych obszarach strategii mających na celu: zmniejszenie popytu sprzyjającego handlowi ludźmi; przełamanie modelu przestępczego, aby powstrzymać wykorzystywanie ofiar; ochronę, wsparcie i wzmacnianie ofiary, zwłaszcza kobiety i dzieci; rozwijanie międzynarodowego wymiaru współpracy. Spotkanie było również okazją do refleksji nad nowymi wyzwaniami i przyszłymi priorytetami po 2025 r. Dlatego też uczestnicy dyskutowali nad przyszłością współpracy, pojawiających się trendach i możliwych ewolucjach zjawiska handlu ludźmi, a także o konkretnych działaniach lub środkach przeciwdziałania przestępstwu.

Dla przypomnienia, w kwietniu 2021 r. Komisja przyjęła Strategię UE w sprawie zwalczania handlu ludźmi na lata 2021-2025, która jest w połowie okresu wdrażania i przyjmuje kompleksowe podejście od zapobiegania przestępczości i ochrony ofiar po ściganie i skazywanie handlarzy ludźmi. Wiele z inicjatyw prawnych, politycznych i operacyjnych ogłoszonych w czterech obszarach Strategii UE znacznie się rozwinęło, jest w toku lub zostało już wdrożonych. Obejmuje to również środki wdrożone w ramach wspólnego Planu Zwalczania Handlu Ludźmi w celu przeciwdziałania zagrożeniom związanym z handlem ludźmi i wspierania potencjalnych ofiar wśród uciekających z Ukrainy, opracowanego pod przewodnictwem Koordynatora UE ds. zwalczania handlu ludźmi.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}