W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prezentacja wyników ekspertyzy Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości w kwestii zasadności wprowadzenia do polskiego porządku prawnego ustawy o przeciwdziałaniu handlowi ludźmii

22.12.2023

W dniu 22 grudnia 2023 roku w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyła się prezentacja wyników ekspertyzy dotyczącej zasadności stworzenia ustawy dotyczącej handlu ludźmi oraz wsparcia i ochrony ofiar.

MSWiA logo

Instytucją odpowiedzialną za przeprowadzenie prac był Instytut Wymiaru Sprawiedliwości, wyłoniony w ramach zamkniętego zapytania ofertowego skierowanego do wybranych ośrodków badawczych zajmujących się m.in. tematyką prawno-karną.

Przeprowadzenie ekspertyzy wynikało z konieczności realizacji zadań wpisanych do Krajowego Planu Działań Przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2022-24.

Ekspertyza wykazała, że system polskich regulacji odnoszących się do handlu ludźmi jest kompletny i spójny, natomiast zgodność polskiego porządku prawnego z prawem międzynarodowym obowiązującym Polskę jest na wysokim poziomie. Dlatego też na ten moment uchwalenie odrębnej ustawy odnoszącej się do przeciwdziałania i zwalczania zjawiska handlu ludźmi, polegające w dużej mierze na stworzeniu aktu prawnego stanowiącego kompilację już obowiązujących regulacji, wydaje się zabiegiem zbytecznym.

Niemniej jednak, istnieją pewne rozwiązania w zakresie regulacji i przepisów dotyczących handlu ludźmi, których ewentualne wdrożenie mogłoby pozytywnie wpłynąć na krajowy system monitorowania i przeciwdziałania temu zjawisku. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji analizuje propozycje przedłożone przez IWS w swoim opracowaniu.

{"register":{"columns":[]}}