W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

9 czerwca - Światowy Dzień Akredytacji

09.06.2023

Hasło tegorocznych obchodów brzmi „Akredytacja wspiera światowy handel”.

Światowy Dzień Akredytacji_ tekst uzupełnia obrazek kuli ziemskiej z malutkimi obrazkami środków transportu.

Temat przewodni Światowego Dnia Akredytacji 2023 ma podkreślić rolę akredytacji w usuwaniu technicznych barier w obrocie towarowym, a także jej wpływ na kształtowanie zrównoważonej gospodarki oraz realizację i wsparcie Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Powyższa inicjatywa ma charakter międzynarodowy, a koordynatorami obchodów są ILAC – International Laboratory Accreditation Cooperatiom i IAF – International Accreditation Forum.

Zachęcamy do odwiedzenia stron organizatorów Światowego Dnia Akredytacji i zapoznania się z materiałami informacyjnymi: ILAC i IAF.

Czym jest akredytacja?

Zgodnie z normą PN-EN ISO/IEC 17000:2006 to „atestacja przez stronę trzecią, dotycząca jednostki oceniającej zgodność, służąca formalnemu wykazaniu jej kompetencji do wykonywania określonych zadań w zakresie oceny zgodności". Akredytację należy zatem rozumieć jako formalne uznanie przez upoważnioną jednostkę kompetencji organizacji działających w obszarze oceny zgodności, czyli jednostek certyfikujących, inspekcyjnych lub laboratoriów, do wykonywania określonych czynności. Akredytacja jest gwarancją precyzyjnych pomiarów i badań przeprowadzonych zgodnie z najlepszą praktyką.

Warto podkreślić, że zgodnie z rozporządzeniem 625/2017 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie kontroli urzędowych przeprowadzanych w celu sprawdzenia zgodności z prawem paszowym i żywnościowym oraz regułami dotyczącymi zdrowia zwierząt i dobrostanu zwierząt, laboratoria, które przeprowadzają analizę próbek pobranych w trakcie kontroli urzędowych, co do zasady – muszą funkcjonować zgodnie z normą EN ISO/IEC 17025 oraz posiadać akredytację krajowej jednostki akredytującej działającej zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 765/2008.

Wszystkie laboratoria Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych są akredytowane zgodnie z normą PN-EN ISO/IEC 17025.

Zakres certyfikacji poszczególnych laboratoriów dostępny jest na naszej stronie internetowej.

{"register":{"columns":[]}}