W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczeństwo dwutlenku tytanu E 171 – opinia EFSA (na podstawie danych z GIS)

24.05.2021

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował opinię dotyczącą bezpieczeństwa dwutlenku tytanu E 171 pt.: Safety assessment of titanium dioxide, EFSA Journal 2021; 19(5):6585.

Flaga Unii Europejskiej. Na fladze przedstawiony jest okrąg złożony z dwunastu złotych gwiazd na błękitnym tle.

W opinii EFSA stwierdzono, że nie można wykluczyć działania genotoksycznego dwutlenku tytanu, a zatem bezpieczeństwo tej substancji dodatkowej nie jest potwierdzone.
Aktualnie dwutlenek tytanu E 171 jest dopuszczony do żywności w Unii Europejskiej jako barwnik i stosowany w produkcji m.in. pieczywa cukierniczego i wyrobów ciastkarskich, wyrobów cukierniczych (cukierki, lizaki, dekoracje cukiernicze), suplementów diety (kapsułki,tabletki), produktów smakowych do smarowania pieczywa, przetworzonych orzechów (orzechy powlekane).
EFSA nie zidentyfikowała efektu wskazującego na toksyczność ostrą dwutlenku tytanu i nie potwierdziła działania genotoksycznego dwutlenku tytanu, wskazała jednak, że nie można wykluczyć takiego działania. Jest to przyczyną braku możliwości ustalenia akceptowanego, dziennego pobrania (ADI) dla tej substancji, a co za tym idzie – braku możliwości potwierdzenia bezpieczeństwa dwutlenku tytanu.
Po opinii EFSA można spodziewać się, iż Komisja Europejska podejmie działania w zakresie zarządzania ryzykiem i zaproponuje wycofanie dwutlenku tytanu z listy substancji dodatkowych dopuszczonych do żywności w Unii Europejskiej.

Z uwagi na treść opinii EFSA celowe jest rozpoczęcie działań mających na celu wycofywanie przez przemysł barwnika E 171 ze stosowania w żywności.

{"register":{"columns":[]}}