W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obowiązki przedsiębiorców

Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej zawarte w ustawie z 6 marca 2018 r. zmieniły treść art. 12 ustawy z 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych dotyczącego zgłaszania działalności.

Od 30 kwietnia 2018 r. obowiązkiem zgłoszenia działalności, do WIJHARS, w zakresie produkcji, składowania, konfekcjonowania i obrotu artykułami rolno-spożywczymi oprócz przedsiębiorców, rolników (pakujących i znakujących jaja) objęte zostały osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami, wykonujące tzw. „działalność nieewidencjonowaną”.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców „działalność nieewidencjonowana” odnosi się do działalności wykonywanej przez osoby fizyczne, które w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywały działalności gospodarczej, a przychód z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia wynikającego z ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2017 r. poz. 847 ze zm.).

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 12 ustawy z 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych ten kto prowadzi działalność w zakresie produkcji, składowania, konfekcjonowania i obrotu artykułami rolno-spożywczymi zobowiązany jest zgłosić tego rodzaju działalność do wojewódzkiego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania (w przypadku osób fizycznych) lub siedzibę zgłaszającego.

Zgłoszenie działalności nie dotyczy:

  • rolników, w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, w zakresie prowadzonej działalności rolniczej, z wyłączeniem działalności polegającej na znakowaniu i pakowaniu jaj - którą należy zgłosić do WIJHARS,
  • producentów wina, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 2 grudnia 2021 r. o wyrobach winiarskich, którzy wyrabiają wino lub moszcz z winogron pozyskanych wyłącznie z upraw winorośli wpisanych do ewidencji winnic położonych na terytorium Rzeczypospolitej,
  • podjęcia działalności gospodarczej w zakresie obrotu detalicznego artykułami rolno-spożywczymi,
  • artykułów rolno-spożywczych wytwarzanych na własny użytek,
  • owoców i warzyw, których wymagania jakości handlowej określają przepisy Unii Europejskiej,
  • materiału siewnego roślin rolniczych, ogrodniczych i zielarskich w rozumieniu przepisów o nasiennictwie.

Zgłoszenia działalności w zakresie produkcji, składowania, konfekcjonowania i obrotu artykułami rolno-spożywczymi należy dokonać najpóźniej w dniu rozpoczęcia działalności.

Zgłoszenie powinno być sporządzone w formie pisemnej i zawierać:

  • imię, nazwisko i adres albo nazwę i siedzibę zgłaszającego,
  • numer identyfikacji podatkowej (NIP) oraz numer w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) lub numer REGON, o ile zgłaszający takie numery posiada,
  • określenie przedmiotu działalności, w tym informację o działalności eksportowej lub importowej,
  • wskazanie adresów miejsc produkcji, składowania lub konfekcjonowania artykułów rolno-spożywczych.

Każdą zmianę danych o których mowa w art. 12 ust. 3 ustawy o jhars należy zgłosić właściwemu wojewódzkiemu inspektorowi jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych w terminie 7 dni od dnia jej dokonania.

Podmiot, który zaprzestał prowadzenia działalności w zakresie produkcji, składowania, konfekcjonowania i obrotu artykułami rolno-spożywczymi ma obowiązek powiadomić o tym fakcie wojewódzkiego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych w terminie 7 dni od dnia jej zaprzestania.

Ten, kto nie wywiąże się z ustawowego obowiązku i nie zgłosi wojewódzkiemu inspektorowi jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych podjęcia albo prowadzenia lub zaprzestania działalności podlega karze grzywny w trybie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Przy wypełnianiu zgłoszenia można skorzystać z opracowanego przez IJHARS wzoru formularza F7 –/BKJ – zgłoszenie działalności.

Informacje o przedmiocie działalności lub adresach miejsc prowadzenia działalności

Od 19 listopada 2022 r. zgodnie z art. 12a ust. 5 znowelizowanej ustawy o jhars organy Inspekcji nabyły nowe uprawnienie. Będą one mogły zwrócić  się do podmiotów podlegających kontroli lub nadzorowi IJHARS o przekazanie informacji o przedmiocie działalności lub adresach miejsc prowadzenia działalności podlegającej tej kontroli lub temu nadzorowi. Uprawnienie to będzie przydatne w przypadku różnych podmiotów, a w szczególności handlu detalicznego, rolniczego handlu detalicznego (RHD) gdzie podmioty prowadzące tego rodzaju działalność nie podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu IJHARS.
W związku z powyższym podmiot, do którego organ Inspekcji wystąpił o taką informację ma obowiązek jej przekazania w terminie 14 dni od dnia, w którym organ wystąpił o jej przekazanie (art. 12a ust. 6 ustawy o jhars). Brak wywiązania się podmiotu z nałożonego na niego obowiązku  skutkować będzie karą grzywny (art. 40 ust. 1 pkt 6 ustawy o jhars).
 

Materiały

ZGŁOSZENIE DZIAŁALNOŚCI W ZAKRESIE PRODUKCJI, SKŁADOWANIA, KONFEKCJONOWANIA I OBROTU ARTYKUŁAMI ROLNO-SPOŻYWCZYMI
F-7​_ZGLOSZENIE​_DZIALALNOSCI​_wyd​_11.docx 0.07MB
{"register":{"columns":[]}}