W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

1. Miasto przyjęło już Strategię Zrównoważonego Rozwoju do 2030 roku, która zawiera również założenia strategiczne dot. obszaru kultury. Czy to wystarczy, aby ubiegać się o tytuł ESK, czy też Miasto powinno opracować nowy dokument pod nazwą „Strategia kulturalna”? Czy Miasto może opracować ten nowy dokument, starając się o tytuł ESK?

Jak zapisano w Decyzji 445/2014/UE Parlamentu Europejskiego i Rady regulującej działania ESK na lata 2020-2033 – i wskazano w treści naboru – „strategia kulturalna dla miasta kandydującego, która obejmuje działania dotyczące ESK i zawiera plany dotyczące działalności kulturalnej po roku objętym tytułem, musi istnieć w momencie składania wniosku”.

Zgodnie z interpretacją powyższego zapisu otrzymaną z Komisji Europejskiej, to niezwykle pozytywne, jeśli Miasto posiada strategię zrównoważonego rozwoju obejmującą również obszar kultury. Nie znając treści tych zapisów, trudno jednak stwierdzić, czy są one na tyle szerokie, aby stanowić właściwą strategię obejmującą wszystkie w/w wymiary interwencji miasta w dziedzinie kultury dotyczące ESK.

2. Przyglądając się wcześniejszym wnioskom aplikacyjnym składanym na etapie preselekcji zauważamy, że nie wszystkie mają 60 stron, niektóre mają więcej. Czy do tej wartości wliczamy takie strony jak okładka, spis treści, lista osób zaangażowanych itp., czy tylko te, które stanowią odpowiedź na pytania z listy?

Jak wskazano w treści naboru, „W przypadku etapu preselekcji, anglojęzyczna wersja wniosków nie może przekraczać 60 stron formatu A4. (…) Zgłaszający mogą dołączyć ilustracje, grafikę lub inne elementy wizualne (takie jak logo), ale są one uwzględniane w ramach limitu stron”. Wewnętrzna i zewnętrzna przednia okładka, a także wewnętrzna i zewnętrzna tylna okładka nie są objęte tym limitem rozmiaru. Spis treści i lista osób nie wliczają się, jeśli pojawiają się na tych czterech stronach tytułowych. Wliczają się do limitu rozmiaru, jeśli nie pojawiają się na tych czterech stronach tytułowych.

3. Jaka jest możliwość wykorzystania kodów QR we wniosku aplikacyjnym, które będą odsyłać do multimediów/materiałów, które wzbogacą zawartość aplikacji? (nie dodatkowy tekst, tylko materiał filmowy, wizualizacja, dźwięki, muzyka itp.)

Nie zalecamy stosowania kodów QR we wniosku, ponieważ ocena dokonana przez członków panelu będzie oparta na informacjach fizycznie zawartych w limicie 60 stron aplikacji. Jeśli jednak zdecydują się Państwo na użycie kodów QR w ramach swojego limitu 60 stron, należy pamiętać, że członkowie panelu nie są w żaden sposób zobowiązani do ich wykorzystania i że dodatkowe informacje uzyskane dzięki kodom QR nie będą brane pod uwagę przy ocenie wniosku.

4. Poziom zaangażowania finansowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie jest jeszcze znany. Jak w związku z tym należy wypełniać tabele finansowe zawarte we wniosku aplikacyjnym?

Zachęcamy Miasta do podania realistycznej kwoty wkładu władz krajowych.

Budżet projektu Europejskiej Stolicy Kultury zależy od zakresu zadań i wielkości programu kulturalnego zaproponowanego przez miasto kandydujące. Jednocześnie należy zaznaczyć, że wkład Ministerstwa jest dodatkowy i proporcjonalny do wysokości środków przekazanych przez samo miasto, tym samym trudno na obecnym etapie określić, jaka będzie ostatecznie kwota przyznana przez MKiDN nie wiedząc, jaki jest wkład proponowany przez miasto.

5. Czy są przewidziane materiały promocyjne ESK Polska, których możemy używać na etapie komunikowania starań miasta o aplikację ? Chodzi zarówno o logotyp, jaki jest na stronie Ministerstwa, jak i samo określenie „kandydat Europejska Stolica kultury 2029”. Co jest na etapie przygotowywania aplikacji dozwolone?

Na tym etapie nie przewidujemy dodatkowych materiałów promocyjnych ESK, innych niż identyfikacja wizualna jaka jest na stronie informującej o toczącym się naborze.

Jeżeli chodzi o korzystanie z zamieszczonego tam logotypu, jest to dozwolone, sugerujemy jedynie stosowanie go przez miasto łącznie z określeniem „kandydat Europejska Stolica Kultury 2029”. Miasto może również przygotować własny logotyp oraz identyfikację wizualną związaną z ESK.

6. Jaki kurs EUR należy przyjąć podając we wniosku aplikacyjnym kwoty w tej walucie wynikające z przeliczenia ich z PLN?

Do przeliczenia kwot w EUR zalecamy stosowanie średniego kursu tej waluty znajdującego się w wytycznych zapewniających stosowanie jednolitych wskaźników makroekonomicznych, tj. 4,7 PLN, publikowanych i uaktualnianych przez Ministra Finansów pod adresem: https://www.gov.pl/web/finanse/wytyczne-sytuacja-makroekonomiczna/

7. Czy deklaracja wiarygodności (Declaration of Honour) oraz listy poparcia są wliczane w limit stron preselekcyjnego wniosku aplikacyjnego o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029, czy mogą stanowić dodatkowy załącznik?

Deklaracja wiarygodności stanowi odrębny załącznik, natomiast listy poparcia wliczane są do limitu stron wniosku aplikacyjnego.

 

{"register":{"columns":[]}}