W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czy podatek VAT w 2. osi POPC jest kwalifikowalny?

 

Problem:

Ustalenie, w jaki sposób częściowe odliczanie podatku VAT wpływa na kwalifikowalność tego podatku.

Odpowiedź:

Wytyczne odsyłają w tym zakresie do wytycznych horyzontalnych, a jednocześnie wprowadzają dodatkowe zawężenie o brzmieniu:

„IZ POPC nie dopuszcza możliwości kwalifikowania podatku VAT w stosunku do wydatków, dla których beneficjent odlicza ten podatek częściowo wg proporcji ustalonej zgodnie z art. 90 ust. 2 ustawy o VAT”.

Uzasadnienie:

W dużym uproszczeniu można wyobrazić sobie następujące sytuacje:

Wnioskodawca dokonuje zakupów, które w tzw. okresie korekty:

  1. w ogóle nie będą służyły do działalności opodatkowanej podatkiem VAT – wtedy wnioskodawca nie może odliczyć podatku VAT, a zatem VAT będzie kosztem kwalifikowalnym,
  2. będą wyłącznie służyły do działalności opodatkowanej podatkiem VAT – wtedy co do zasady wnioskodawca może odliczyć podatek VAT, a zatem VAT będzie wydatkiem niekwalifikowalnym,
  3. będą służyły zarówno do działalności opodatkowanej podatkiem VAT, jak i do pozostałych działalności – wtedy co do zasady wnioskodawca będzie musiał rozliczać podatek VAT częściowo. Rozliczanie podatku VAT wg proporcji ustalonej zgodnie z art. 90 ust. 2 ustawy o VAT uniemożliwia ujęcie podatku VAT jako wydatku kwalifikowalnego nawet w tej części, która nie podlega odliczeniu.

Okres korekty – obejmuje 5 lat dla środków trwałych i WNiP (wartości niematerialnych i prawnych) oraz 10 lat dla budynków.

Określenie „co do zasady” oznacza, że od wskazanych rozwiązań istnieją niestety wyjątki (np. brak statusu podatnika VAT czy ograniczenie odliczania podatku VAT dla usług gastronomicznych). Każdy przypadek wymaga indywidualnego przeanalizowania. 

Uwaga! Jeśli wnioskodawca zadeklaruje, że podatek VAT jest kwalifikowalny, ponieważ nie może go odzyskać, a później okaże się, że jest to możliwe – będzie musiał zwrócić część dotacji. Nie ma przy tym znaczenia, czy wnioskodawca faktycznie podatek ten odzyskał, liczy się jedynie, czy miał taką możliwość.

 

Autorka: Anna Ober

 

Artykuły powiązane:

Materiały

Jak liczyć koszty pośrednie?
Jak wyliczać rentowność projektu, który z założenia ma nie generować zysków?
Czy w ramach POPC możemy uzyskać finansowanie lub współfinansowanie usług?
Jaką część wydatków kwalifikowanych w ramach projektów 2. osi POPC można zaplanować na działania informacyjno-promocyjne?
Na ile szczegółowo należy uzasadnić przyjęte wartości cenowe planowanych zakupów?
{"register":{"columns":[{"header":"Pozycja","value":"11","registerId":20735334,"dictionaryValues":[],"nestedValues":[],"showInContent":false,"positionSelector":".article-area__article h2","insertMethod":"after"},{"header":"Obszar publikacji","registerId":20735334,"dictionaryValues":[{"id":"dofinansowanie projektu","value":"dofinansowanie projektu"}],"nestedValues":[],"showInContent":false,"positionSelector":".article-area__article h2","insertMethod":"after"}]}}