W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W jakich obszarach czujecie się najlepiej? Znamy wyniki badania dojrzałości projektowej!

21.07.2020

Za nami kolejne badanie dojrzałości projektowej beneficjentów Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). Dowiedzieliśmy się, jaka jest świadomość instytucji starających się o dofinansowanie projektów IT.

baner o treści: "Znamy wyniki badania dojrzałości projektowej!" przedstawiający 3 badaczy oraz kwestionariusz ankiety.

Zespół badawczy

Badanie przeprowadziliśmy w składzie: Magdalena Andrzejewska, Radosław Ratajczak, Filip Sieracki, Szymon Sankiewicz, Andrzej Pieczunko, Patrycja Miłkowska i Urszula Karczewska.

Obszar badań

Skoncentrowaliśmy się na trzech obszarach:

  • kapitał ludzki – cechy i umiejętności członków zespołu projektowego, które sprawiają, że produktywnie realizują projekty IT
  • modele działań – system założeń, pojęć, uregulowań i zależności, które umożliwiają organizacji efektywną realizację projektów IT
  • narzędzia wsparcia – systemy, aplikacje informatyczne itd., które wspomagają realizację projektu IT, programu lub portfela projektów i zarządzanie nimi

Skala punktowa

Przyjęliśmy, że instytucje, które otrzymały dofinansowanie ze środków POPC, muszą mieć pewną dojrzałość projektową. W badaniu ocenialiśmy ją w 5-punktowej skali:

  • Poziom 1 (*): brak dojrzałości projektowej – instytucja nie jest dojrzała projektowo w obszarze IT. Brakuje jej elementarnej wiedzy na temat realizacji projektów IT i zarządzania nimi.
  • Poziom 2 (**): niska dojrzałość projektowa – instytucja rozróżnia działalność bieżącą od realizacji projektów i stara się zarządzać projektami. Realizuje co najmniej jeden projekt IT.
  • Poziom 3 (***): średnia dojrzałość projektowa – instytucja rozróżnia działalność bieżącą od realizacji projektów. Realizuje co najmniej jeden projekt IT. Zarządza projektami w pewien kontrolowany sposób.
  • Poziom 4 (****): rozwijająca się dojrzałość projektowa – instytucja zarządza projektami w bardzo kontrolowany sposób. Swój rozwój opiera m.in. na prowadzeniu projektów, w tym projektów IT. Ma specjalny zespół lub komórkę do zarządzania projektami (np. biuro projektów). Instytucja śledzi rozwój wiedzy pracowników na temat zarządzania projektami i część wiedzy implementuje.
  • Poziom 5 (*****): dojrzałość projektowa optymalizowana – instytucja w pełni kontroluje zarządzanie projektami. Swój rozwój (realizacja misji i celów) opiera na realizacji projektów, w tym projektów IT. Ma specjalną komórkę do zarządzania projektami (np. biuro projektów). Instytucja prowadzi ciągłe, inspirowane wewnętrznie, działania, które usprawniają i doskonalą działalność projektową.

Instytucje mogły zdobyć od 1 do 5 punktów w każdym z 10 kryteriów. Na podstawie oceny punktowej przypisaliśmy respondentom poziom dojrzałości w danym kryterium od * do *****. Następnie zsumowaliśmy zdobyte punkty i obliczyliśmy średni poziom dojrzałości projektowej.

Kryteria

Kryteria, na podstawie których przyporządkowaliśmy badanych do poszczególnych poziomów, wyglądały następująco:

  1. kultura projektowa IT
  2. celowość projektów IT
  3. metodyka zarządzania projektami IT
  4. zespół projektowy IT i komunikacja
  5. budżet projektowy IT
  6. zarządzanie zamówieniami publicznymi
  7. miary sukcesu projektu IT
  8. wiedza IT
  9. zarządzanie ryzykiem w projektach IT
  10. technologia oraz narzędzia

 

Uczestnicy

W badaniu wzięło udział 35 instytucji, w tym 33 beneficjentów POPC. Beneficjenci uczestniczyli w badaniach ilościowych.

Czego się dowiedzieliśmy?

Większość instytucji osiągnęła poziom dojrzałości 2 (27,3%) lub 3 (42,4%). Potwierdza to założenie, że minimalnym wymaganym poziomem dojrzałości, który umożliwia uzyskanie dofinansowania do projektu IT z funduszy II osi POPC, jest właśnie poziom 2 (niska dojrzałość projektowa).
W ankiecie wzięło udział 11 instytucji, które również brały udział w badaniach w 2019 r., z czego aż 8 instytucji uzyskało wynik lepszy od zeszłorocznego. Gratulujemy Wam!
Wynik pozostałych 3 instytucji był gorszy niż w 2019 r.

Najlepiej oceniane obszary

  • celowość projektów IT
  • zespół projektowy IT i komunikacja
  • zarządzanie ryzykiem w projektach IT

Najgorzej oceniane obszary

  • wiedza IT
  • technologia oraz narzędzia
  • zarządzenie zamówieniami publicznymi
  • kultura projektowa IT

Zapraszamy za rok!

Bardzo dziękujemy wszystkim instytucjom biorącym udział w badaniu. Mamy nadzieję, że zobaczymy się w przyszłym roku na kolejnej edycji badania dojrzałości projektowej!

Materiały

Badanie dojrzałości projektowej Beneficjenów II osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (2020)
Badanie​_dojrzałości​_projektowej​_Beneficjenów​_​_II​_osi​_Programu​_Operacyjnego​_Polska​_Cyfrowa​_.pdf 1.43MB
{"register":{"columns":[]}}