W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Żywność prozdrowotna z dofinansowaniem!

26.06.2020

Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) przyznało dofinansowanie projektowi Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS) w działaniu 2.1 „Wysoka dostępność i jakość e-usług publicznych” Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). Centralny Ośrodek Informatyki – Centrum Kompetencyjne POPC Wsparcie od początku wspierał ten projekt.

Baner przedstawiający laptopa z wystającą szufladką z kartoteką. Po lewej stronie laptopa znajdują się ikonografiki przedstawiające opakowanie suplementów diety z dopiskiem "Suplementy diety", niemowlę z dopiskiem "Żywność dla niemowląt", talię z miarą z dopiskiem "Kontrola masy ciała" oraz brokuł z marchewką z dopiskiem "Zdrowa żywność"

Projekt „System powiadamiania o wprowadzeniu do obrotu żywności prozdrowotnej (SPOŻ)” przygotowany przez GIS otrzyma 12,65 mln zł!

Żywność prozdrowotna cieszy się coraz większą popularnością. Należą do niej m.in. suplementy diety, żywność dla niemowląt i dzieci, żywność specjalnego przeznaczenia medycznego oraz środki spożywcze zastępujące całodzienną dietę, które pomagają kontrować masę ciała. Są one objęte obowiązkiem powiadamiania o wprowadzeniu do obrotu. Niestety część wprowadzanych produktów prozdrowotnych nie spełnia kryteriów, jakie stawiane są środkom spożywczym. 

Projekt GIS wprowadza kompleksową elektroniczną usługę publiczną: „Powiadamianie o wprowadzeniu do obrotu żywności prozdrowotnej”. Pozwoli ona przedsiębiorcy przygotować, zmodyfikować i złożyć online informację o zamiarze wprowadzenia do obrotu żywności prozdrowotnej. Umożliwi też wszystkie czynności z tym związane (w tym podpis i płatność) – a wszystko to na jednym prostym i zintegrowanym formularzu online.

Wykorzystanie w projekcie m.in. sztucznej inteligencji znacząco skróci czas szczegółowej analizy zgłoszeń składanych do Głównego Inspektoratu Sanitarnego. W ten sposób wzrośnie bezpieczeństwo obrotu produktami prozdrowotnymi. Ułatwi też korzystanie z danych GIS (m.in. nazwy produktów i ich producentów, wzór oznakowania, rodzaj środka spożywczego, skład ilościowy i jakościowy, w tym substancji czynnych, nazwa i identyfikacja podmiotu powiadamiającego).

Kto skorzysta z usługi:

•    konsumenci
•    lekarze
•    farmaceuci 
•    dietetycy
•    przedsiębiorstwa działające na rynku spożywczym oraz farmaceutycznym

Nowe narzędzia do przeszukiwania rejestru pozwolą konsumentom i innym podmiotom zainteresowanym środkami spożywczymi dostępnymi na polskim rynku łatwo uzyskać informacje o kwalifikacji i bezpieczeństwie żywności. 

Rejestr będzie zawierał: 

•    unikalny numer powiadomienia, który pozwala zidentyfikować produkty o podobnej lub tej samej nazwie
•    odnośnik do wzoru etykiety, który pozwala odróżnić oznakowanie oryginalne od podrobionego
•    dane podmiotu odpowiedzialnego za wprowadzenie środka na terytorium RP
•    proponowaną przez podmiot działający na rynku spożywczym kwalifikację środka spożywczego
•    etap weryfikacji powiadomienia
•    wynik prowadzonego postępowania wyjaśniającego albo informację o wycofaniu produktu z obrotu lub wstrzymaniu jego rozpowszechniania

Jak pomagaliśmy:

Centralny Ośrodek Informatyki – Centrum Kompetencyjne POPC Wsparcie wspólnie z zespołem projektowym GIS:

•    przygotował koncepcję projektu i zidentyfikował e-usługę
•    opracował opis założeń projektu IT 
•    udzielał wyjaśnień i porad na każdym etapie przygotowania dokumentacji
•    zgłaszał uwagi i propozycje zmian do studium wykonalności 
•    wspierał w przygotowaniu protestu po negatywnej ocenie projektu 
 

Na sukces musieliśmy poczekać do rozstrzygnięcia protestu, ale byliśmy pewni, że to dobrze przygotowany projekt. Pozytywna ocena ekspertów CPPC nas w tym utwierdziła. Cieszymy się, że projekt otrzyma wsparcie finansowe i przejdzie do etapu realizacji.

Gratulujemy!
Gratulujemy całemu zespołowi GIS, a także naszemu ekspertowi Marcinowi Rogalskiemu
, który opiekował się tym projektem.

Dziękujemy pozostałym ekspertom POPC Wsparcie, którzy pracowali nad dokumentacją projektu.

 

Co o nas mówią?

Współpracę z Centralnym Ośrodkiem Informatyki rozpoczęliśmy od razu – gdy pojawił się pomysł na rozwiązanie informatyczne. Dzięki udzielonej nam pomocy udało się znaleźć odpowiedni program i z sukcesem przygotować wniosek na realizację projektu. Dziękuję w szczególności Panu Marcinowi Rogalskiemu, który udzielał nam porad na każdym etapie przygotowania projektu. Dzięki tej współpracy prościej było nam się odnaleźć w zawiłej procedurze konkursowej oraz uniknąć wielu błędów, które mogły pogrzebać szansę realizacji projektu

dr Przemysław Rzodkiewicz
Zastępca Dyrektora Departamentu Żywności i Żywienia

 


 

{"register":{"columns":[]}}