W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Zatrzymania członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalną działalnością hazardową

11.01.2022

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, funkcjonariusze Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Celno - Skarbowego w Olsztynie na terenie województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego dokonali zatrzymania 7 osób, członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalną działalnością hazardową.

Baner przedstawiający figurkę temidy

Osoby te zostały doprowadzone do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku gdzie zostały im przedstawione zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oraz popełniania przestępstw skarbowych polegających na urządzaniu gier hazardowych na automatach wbrew przepisom ustawy.

Śledztwo Prokuratury Regionalnej w Gdańsku

Zatrzymania mają związek ze śledztwem prowadzonym w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku wspólnie z funkcjonariuszami Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Celno - Skarbowego w Olsztynie. 

W toku prowadzonego śledztwa ustalono, że w okresie od sierpnia 2017 roku do lipca 2019 roku na terenie województwa pomorskiego i warmińsko – mazurskiego działała zorganizowana grupa przestępcza, która według z góry ustalonego podziału ról zajmowała się popełnianiem przestępstw skarbowych polegających na  urządzaniu gier hazardowych na automatach wbrew przepisom ustawy o grach hazardowych wykorzystując do tego również kierowane przez siebie spółki prawa handlowego.

W wyniku prowadzonych czynności ujawniono, że w co najmniej 41 lokalach usytuowanych na terytorium województwa pomorskiego i warmińsko – mazurskiego były urządzane gry hazardowe na automatach bez wymaganej koncesji i zezwolenia. Na wszystkich zabezpieczonych automatach były zainstalowane gry o charakterze losowym. Przeszkolona obsługa wpuszczała do monitorowany lokali jedynie zweryfikowanych klientów.

Z tytułu nielegalnego procederu grupa przestępcza mogła uzyskać dochód co najmniej w wysokości  2,5 miliona złotych. 

Zabezpieczono mienie

W związku z zatrzymaniami, na polecenie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku,  dokonano przeszukań jednocześnie w 20 miejscach na terenie całego kraju celem ujawnienia dalszych dowodów w sprawie oraz w celu zabezpieczenia mienia.

Zabezpieczono między innymi gotówkę w ilości prawie 400 tysięcy złotych oraz w walucie obcej, złoto, wartościową biżuterię, a także 3 samochody i motocykl.

Nielegalna wytwórnia papierosów

W trakcie prowadzonych przeszukań, w jednym z lokali ujawniono linię produkcyjną do wytwarzania nielegalnych papierosów oraz ponad 4 tony krajanki tytoniowej i 90.000 sztuk gotowych już papierosów.

Ustalono, że na skutek działania nielegalnej wytwórni  Skarb Państwa poniósł straty w wysokości nie mniejszej niż 5 milionów złotych z tytułu uszczupleń należności publicznoprawnych tj. podatku VAT i akcyzy.

Areszty dla kierowników grupy przestępczej

Zatrzymanym zostały przedstawione zarzuty dotyczące kierowania oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 i 3 kk, oraz popełniania przestępstw skarbowych polegających na urządzaniu gier hazardowych na automatach wbrew przepisom ustawy kwalifikowanych z art. 107 § 1 i 3 kks w zw. z art. 37 § 1 pkt 2 i 5 kks.

Wobec osób kierujących grupą  zastosowany został zgodnie z wnioskiem Prokuratury, środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

{"register":{"columns":[]}}