W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

70 lat działalności IERiGŻ

16.09.2020

W siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi odbywały się dziś obchody siedemdziesiątej rocznicy powstania Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Konferencja Naukowa 70 lat - IERiGŻ-PIB

– Niejednokrotnie w swojej działalności opierałem się na waszej wiedzy i doświadczeniu, na sporządzanych przez was analizach – podkreślił minister  rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski zwracając się do pracowników instytutu.

– Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej jest szczególnym instytutem. Jego oceny, analizy, sugestie są niezbędne wszystkim, którzy podejmują decyzje związane z rolnictwem – zarówno decyzje na poziomie gospodarstwa, przedsiębiorstwa, jak również na poziomie całych sektorów – dodał minister.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że we współczesnym świecie wszystko szybko się zmienia i zmienia się też rolnictwo. Dlatego przy podejmowaniu decyzji niezbędna jest wiedza, różnego rodzaju analizy i kalkulacje. Zdaniem ministra wszystkie te instrumenty służą wypracowaniu najlepszych rozwiązań służących rozwojowi rolnictwa, które uwzględniają  pracowitość ludzi i optymalne wykorzystanie zasobów.

– Nie może być tak, że w finalnej cenie płaconej z żywność przez konsumenta udział dochodów rolniczych jest znikomy, a zarabiają tylko pośrednicy, przetwórcy, handel i dystrybucja – podkreślił minister.

Według ministra muszą nastąpić dalsze zmiany w funkcjonowaniu całego łańcucha żywnościowego.

– Nie jest właściwym przekonanie, że żywność musi być tania. Żywność wysokiej jakości, wyprodukowana w podwyższonych standardach nie może być tania – mówił szef resortu rolnictwa.

Minister zapewnił, że polskie rolnictwo produkuje bardzo dobrą żywność i to jest jego szansa, która musi być wykorzystana.

– Siłą naszego rolnictwa jest też jego różnorodność – dodał minister.

Zwrócił przy tym uwagę, że rolą wsi jest nie tylko produkcja surowców rolniczych, ale także rozwój społeczności lokalnych.

– Także w tych kierunkach rozwoju polskiej wsi ogromna do spełnienia  jest rola nauki, wiedzy ekonomicznej, analiz i prognoz, które podpowiadają najlepsze rozwiązania.

Minister Ardanowski podziękował pracownikom Instytutu za ich pracę naukową, którą uważa za niezwykle potrzebną.

Do uczestników dzisiejszych obchodów 70-lecia powstania Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej swoje przesłanie skierował również unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, który gratulując pracownikom IERiGŻ naukowego dorobku zaznaczył, że sam często korzystał i w dalszym ciągu korzysta z instytutowych analiz.

Komisarz UE zapowiedział także, że w kolejnej perspektywie finansowej zostaną zwiększone fundusze na badania naukowe.

Zdjęcia (6)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
16.09.2020 15:44 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
16.09.2020 15:40 Sławomir Mucha