W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Biogazownie szansą dla polskiej wsi – podpisano porozumienie sektorowe o współpracy

23.11.2021

23 listopada 2021 r. przedstawiciele administracji oraz interesariusze sektora biogazu i biometanu podpisali porozumienie na rzecz jego rozwoju. Wspieranie rozwoju biogazowni na wsi, produkujących zielony gaz, to szansa na niezależność energetyczną i aktywizację gospodarczą polskiej wsi.

Wspólne zdjęcie uczestników spotkania

Jak zaznaczyła sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Anna Gembicka, która podpisała porozumienie jako przedstawiciel MRiRW, na obszarach wiejskich z jednej strony występuje największy potencjał wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE), z drugiej strony zaś te tereny są najbardziej zagrożone ubóstwem energetycznym.

Głównym celem Porozumienia o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu, do podpisania którego zaprosiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, jest wspieranie rozwoju sektora i wykorzystanie polskiego potencjału w obszarze tych OZE.

– W wykorzystaniu OZE widzimy szanse na poprawę warunków życia na wsi. Zwracamy szczególną uwagę na rolę biogazowni rolniczych – powiedziała sekretarz stanu, Anna Gembicka.

OZE, do których należą biogaz i biometan, dają – tak ważne w obecnej sytuacji energetycznej – niezależność i samowystarczalność. To także źródła stabilne i niskoemisyjne. Obecnie w Polsce jest 300 biogazowni, ale potencjał rozwoju jest bardzo duży. Porozumienie ma sprzyjać ich rozwojowi i promowaniu.

– Ze strony resortu rolnictwa deklarujemy wsparcie rozwoju biogazowni rolniczych z poszanowaniem środowiska – powiedziała wiceminister Gembicka.

Premier Mateusz Morawiecki, którego list odczytano, zauważył też, że rozwój biogazowni zaktywizuje gospodarczo polską wieś, m.in. zapewniając dodatkowe źródła dochodów.

Porozumienie podpisali przedstawiciele Ministerstw: Klimatu i Środowiska, Funduszy i Polityki Regionalnej, Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Edukacji i Nauki, a także Pełnomocnik Rządu ds. OZE, Pełnomocnik Rządu ds. reformy funkcjonowania instytutów badawczych oraz interesariusze sektora – m.in. przedstawiciele inwestorów, instytucji finansowych i świata nauki.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
24.11.2021 11:34 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
24.11.2021 11:34 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}