W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Brexit

Praktyczne wskazówki dla przedsiębiorców nt. skutków zakończenia okresu przejściowego w relacjach ze Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

 

Z dniem 1 stycznia 2021 r. Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Płn. (UK) wychodzi z unii celnej i rynku wewnętrznego UE (w okresie przejściowym – do 31 grudnia 2020 r., mimo wystąpienia z UE, UK pozostaje w unii celnej i we wspólnym rynku z UE). Obrót towarowy między państwami członkowskimi UE, w tym Polską, a UK będzie więc od tej pory podlegał analogicznym zasadom i kontrolom granicznym, jak obrót z innymi krajami trzecimi[1].

W związku z tym, niezależnie od tego, czy UE zawrze dwustronną umowę handlową z UK, czy też nie, podmioty prowadzące obecnie handel towarami rolno-spożywczymi z UK powinny wziąć pod uwagę wskazane powyżej wymogi, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2021 r.

 

[1] W określonych obszarach, handel z Irlandią Północną ma podlegać odmiennym zasadom niż handel z resztą UK; na chwilę obecną szczegółowe rozwiązania w tym zakresie nie zostały jeszcze doprecyzowane.