W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Centrum Edukacji Ogrodniczej w Szczecinie kolejną szkołą przejętą przez MRiRW

27.01.2021

Sekretarz Stanu Szymon Giżyński oficjalnie przejął szczecińską szkołę pod skrzydła Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z rąk lokalnego samorządu. Placówka ta od 1 stycznia 2021 r. wchodzi w szereg sieci szkół ministerialnych.

Główne

Sekretarz stanu Szymon Giżyński został powitany na dziedzińcu szkoły, przez dyrektor Centrum Lilę Pławińską-Kopeć, staropolskim zwyczajem: chlebem i solą. W uroczystości przejęcia placówki uczestniczyli także: Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Mirosław Welz, Wicewojewoda Zachodniopomorski Marek Sobucz, dyrektor Departamentu Oświaty i Polityki Społecznej Wsi MRiRW Robert Jakubik oraz zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi Jan Białkowski..

‒W Polsce nie można inaczej gospodarzyć, jak tylko przez stworzenie warunków sprzyjających dla rolnictwa, które należy uprzemysłowić w kierunku przetwórstwa. I to będzie bogactwo Polski, bo eksport i import będzie w tej dziedzinie bezkonkurencyjny, podczas gdy na każdym innym odcinku będzie ograniczony silną konkurencją. Te ważne dla mnie słowa, prorocze, i niestety, wciąż aktualne wypowiedział ponad 40 lat temu, 20 listopada 1980 roku w Gnieźnie, ksiądz prymas Kardynał Stefan Wyszyński. W to całościowe przesłanie księdza prymasa wpisuje się również, jak najbardziej, misja szkoły, w której dzisiaj gościmy. Opiekę nad tą szkołą będzie oficjalnie sprawowało od dziś Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jestem jednak przekonany, że także pozostali ministrowie zadbają o to, by szkole pomóc w zaspokajaniu różnych potrzeb – powiedział podczas uroczystości sekretarz stanu Szymon Giżyński

Wiceminister zwrócił uwagę, żeszkoła jest pięknie położona na rogatkach miasta, zaledwie kilka kilometrów od centrum Szczecina – wielkiego organizmu miejskiego i ośrodka kultury. – Z waszymi teatrami, filharmonią, wspaniałymi muzeami, przyciągającymi zwiedzających z całej Polski. Młodzież która się tutaj uczy, ma wyjątkową okazję, aby przed powrotem z nauki do swoich domów, przez kilka lat kosztować także znajdującego na Ziemi Szczecińskiej wielkiego kulturalnego bogactwa. Jestem przekonany, że kierownictwo szkoły już dopilnuje tego, aby było to bogactwo, posiadające kulturową wielką patriotyczną, formacyjną wartość. Młodzież ma tutaj do tego nadzwyczajne warunki, bo nie ma w Polsce drugiego miasta, bardziej sprzyjającego pielęgnowaniu kulturalnych pasji, poznawania wspaniałych rzeczy w najważniejszym okresie życia, kiedy jest się najbardziej chłonnym, zbliża się do dorosłości, zdobywa maturę. Jest to miasto pod tym względem nadzwyczajne – mówił sekretarz stanu Szymon Giżyński.

Szkoła ma winietę ogrodniczą i jest z tego bardzo dumna. Wiceminister zauważył, że w większości szkół rolniczych przejętych przez ministerstwo rolnictwa, największą popularnością cieszy się obecnie nauka w zawodzie „technik weterynarii”. W szczecińskim Centrum Edukacji Ogrodniczej na 253 uczniów aż 130 wybrało ten właśnie kierunek kształcenia. Inną ważną okolicznością, wpływającą także na edukację młodzieży, na profil szkoły, będzie podpisanie z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wsi umowy o współpracy. –  Trudno sobie wymarzyć lepszego patrona dla ważnych patriotycznych treści związanych z tym naturalnym siedliskiem, jakim jest dla rolniczej szkoły i polskiego patriotyzmu - Polska wieś ‒ powiedział Szymon Giżyński.

‒ Chcemy zrobić z tej ważnej placówki jedną z najlepszych w Polsce szkół podlegających ministerstwu rolnictwa. Sprzyja temu niezmiernie ważna okoliczność. Podejmujemy i spełniamy nasze zobowiązania w miejscu dla Polski niezwykle ważnym. Jesteśmy bowiem na zachodniej rubieży Polski. W naszych dziejach rubież zawsze była i jest najważniejszym miejscem. Wszystkich do pielęgnowania pomocy tej szkole zapraszam, Ministerstwo Rolnictwa i Rozowju Wsi będzie oczywiście stać na czele tego pochodu pomocy, w sposób trwały i  skuteczny – podkreślił na zakończenie swojej wypowiedzi wiceminister Szymon Giżyński.

Szkoła ogrodnicza w Szczecinie  istnieje od 1946 r. i jest jedną z niewielu placówek o takim profilu kształcenia na terenie woj. zachodniopomorskiego. W Centrum Edukacji Ogrodniczej kształci się obecnie 253 uczniów. 52 wychowanków korzysta ze szkolnego internatu. 36 nauczycieli przekazuje wiedzę w Technikum kształcącym w zawodach: technik weterynarii (130  uczniów), technik architektury krajobrazu (67 uczniów), technik ogrodnik (38 uczniów) oraz w Branżowej Szkole I Stopnia kształcącej w zawodach: ogrodnik (14 uczniów), mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych (4 uczniów). Ministerstwo planuje w roku 2021 utworzyć w tej szkole także Centrum Kształcenia Ustawicznego.

Na terenie o powierzchni ponad 9 hektarów szkoła dysponuje 5 budynkami dydaktycznymi oraz administracyjnym, budynkiem z warsztatami szkolnymi i pracowniami do praktycznej nauki zawodu. Ma do dyspozycji 9 szklarni, 4 tunele foliowe, mrożarkę, internat. Naukę ułatwia także plantacja wikliny, szkółka drzew i krzewów ozdobnych, plac manewrowy do nauki jazdy. Na terenie szkoły znajduje się ścieżka dydaktyczna, park szkolny z ciekawymi gatunkami drzew i roślin ozdobnych wykonany przez uczniów. Szkoła w ramach organizacji kształcenia praktycznego uczniów współpracuje m.in. z: Zakładem Doświadczalnym w Kołbaczu, Instytutem Zootechniki w Krakowie, a także Stacją Doświadczalną Oceny Odmian COBOR – w Szczecinie oraz Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym, Wydział Kształtowania Środowiska. W 2020 r. została podpisana umowa o współpracy z Instytutem Technologiczno-Przyrodniczym w Raszynie, a w najbliższym czasie szkoła planuje zawrzeć  podobną umowę z Instytutem Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach.

Zdjęcia (3)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
29.01.2021 14:14 Iwona Chromiak
Pierwsza publikacja:
29.01.2021 14:14 Iwona Chromiak
{"register":{"columns":[]}}