W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Chleb inwałdzki

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2017-04-20 W kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze W województwie woj. małopolskim

Wygląd:

Okrągły, dobrze wypieczony chleb posypany makiem, na przekroju miękisz z widocznymi pęcherzykami powietrza.

Kształt:

Owalny, na przekroju zbliżony do elipsy.

Rozmiar:

Przeciętny bochenek: średnica ok. 30-35 cm, wysokość ok. 10 cm, waga ok. 2 kg. Mogą też występować o gramaturach: 0,5 kg, 0,9 kg, 1 kg, 1,2 kg, 1,5 kg.

Barwa:

Zewnętrzna złocistobeżowa z posypką z niebieskiego maku, miękisz jasnobeżowy.

Konsystencja:

Konsystencja zwarta, sprężysta, miękisz lekki.

Smak:

Smak i zapach charakterystyczny dla pieczywa pszenno-żytniego, wyczuwalny zakwas.

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

Chleb inwałdzki należy do pieczywa mieszanego. Nazwa inwałdzki zaczęła funkcjonować pod koniec lat 70-tych, kiedy powstała piekarnia w Inwałdzie, jednak chleb ten był produkowany znacznie wcześniej, zgodnie z recepturą, z początku XX wieku. Do wypieku chleba inwałdzkiego używa się dwóch rodzajów mąk w odpowiednich proporcjach: pszennej i żytniej. Poza tym konieczne są drożdże, woda, sól, a także zakwas. Ważne jest, aby mąka przed produkcją chleba leżakowała. Stosuje się dwa typy mąk: 720 i 750 w proporcji 30% żyta i 70% pszenicy. Mąka powinna być dobrze wymieszana, przewietrzona i przesiana. Najważniejszy jest zaczyn, który robi się z mąki żytniej metodą 3 fazową. Piec, w którym piecze się chleb inwałdzki to typ pieca Perkinsa zbudowany na zasadzie rurek wypełnionych wodą, na których kładzie się chleb, a rozgrzana w rurkach woda równomiernie rozprowadza ciepło. W piecu podczas pieczenia puszczana jest para wodna, dzięki której chleb nie pęka, a skórka jest lśniąca i chrupiąca. Chleb inwałdzki jest dobrze wypieczony, szczególnie jego skórka, przez co długo zachowuje świeżość. Doskonale smakuje z samym masłem, miodem, jajkiem gotowanym lub kakao. „Pieczony był na co dzień jak i na specjalne okoliczności, na zamówienie. Na dożynki był pieczony większy bochenek, który dodatkowo był ozdabiany. Na wesela również na specjalne zamówienia gospodarzy. Receptura zawsze była ta sama, tylko rozmiar chleba inny. Chleb dożynkowy ważył nawet 4 kg. Wzory na chlebie były z maku według pomysłu zamawiającego lub piekarza” (Wywiad przeprowadzony z mieszkanką gminy Andrychów). Obecnie chleb inwałdzki jest nadal bardzo popularny wśród mieszkańców małopolski, prezentowany jest na różnego rodzaju konkursach kulinarnych, gdzie zdobywa cenne wyróżnienia i nagrody.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 22:05 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 22:05 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}