W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ciastka przez maszynkę

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2015-06-16 W kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze W województwie woj. lubelskim

Wygląd:

Podłużne ciastka o powierzchni chropowatej (ze względu na rodzaj wzorku w nakładce do maszynki do mięsa).

Kształt:

Ciastka mają kształt podłużny w formie prostokąta.

Rozmiar:

W zależności od rodzaju nakładki do mięsa – szerokość około 3 cm. Długość zależy od miejsca przecięcia masy ciasta kręconej w maszynce i wynosi około 8 cm.

Barwa:

Zewnętrzna barwa złoto-brązowa, w przekroju słomkowa.

Konsystencja:

Stała, krucha w dotyku.

Smak:

Smak słodki, maślany z wyczuwalnym zapachem masła. Zapach upieczonego ciasta kruchego.

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

Ciastka przez maszynkę wypiekane były już w XIX wieku, niedługo po wynalezieniu maszynki do mięsa. W Perkowicach jak i w okolicznych miejscowościach, na obszarze nazwanym „południowym Podlasiem” uprawiano zboża, a wśród nich pszenicę, którą następnie mielono na mąkę. Z mąki pszennej przygotowywano różne potrawy i wypieki, a wśród nich popularne ciastka przez maszynkę. Przygotowanie ciastek było dość proste i mało pracochłonne, a większość składników dostępna była w każdym gospodarstwie domowym. Wypiekano je w piecu chlebowym, najczęściej w dużych ilościach, a swoją świeżość zachowywały nawet do miesiąca. Ciastka dawniej wypiekano na specjalne okazje: święta, wesela, chrzciny i inne imprezy okolicznościowe, ale też przygotowywano je w wolnym czasie na tzw. „na zapas”. Receptura na ciastka przez maszynkę w Perkowicach przekazywana była ustnie oraz zapisywana w specjalnych zeszytach z przepisami kulinarnymi przez gospodynie domowe. Przepis na ciastka przez maszynkę można również znaleźć w literaturze o tematyce kulinarnej, np. „Kuchnia Polska” – Polskie Wydawnictwo Gospodarcze, Warszawa 1957 rok oraz „Praktyczna Kuchnia” – Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1959 rok. „Na stolnicę sypię mąkę, do mąki dodaję tłuszcz. Siekam nożem, aż powstaną drobniutkie grudki z mąki i tłuszczu. Potem dodaję pozostałe składniki. Zagniatam ciasto. Chłodzę je przez co najmniej 30 minut. Następnie robię ciastka przez maszynkę do mielenia mięsa. Do maszynki zakładam foremki, przez które wyciskam ciastka” (Wywiad przeprowadzony z mieszkańcami Perkowic). Dla urozmaicenia smaku i aromatu często do wypieku dodawano skwarki. Ciastka przez maszynkę wypiekane są do dnia dzisiejszego i cieszą się dużą popularnością szczególnie wśród dzieci. „Te ciastka zna chyba każdy, pieczone są w każdym domu, gdyż są bardzo lubiane przez dzieci” (Wywiad etnograficzny przeprowadzony z mieszkańcami Perkowic).

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 22:10 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 22:10 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}