W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ciasto staropolskie podhoreckie

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2013-01-24 W kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze W województwie woj. lubelskim

Wygląd:

Ciasto z widocznymi bakaliami tj. z suszonymi śliwkami oraz orzechami włoskimi.

Kształt:

Ciasto o kształcie zbliżonym do prostokąta.

Rozmiar:

Ciasto o długości 40 cm, szerokości 24 cm, wysokości 6 cm.

Barwa:

Jasnozłoty wierzch. Na przekroju wierzch i spód jasny, środek ciasta o barwie ciemnobrązowej.

Konsystencja:

Wierzch i spód ciasta kruchy, środek lepki i sprężysty.

Smak:

Słodki, orzechowo-śliwkowy.

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

Ciasto staropolskie podhoreckie przygotowywane jest od ponad 100 lat przez mieszkańców gminy Werbkowice wsi Podhorce. „(…) niezmiennie kojarzy mi się z Podhorcami, skąd pochodzi i jest częścią historii przedwojennej i powojennej tej wsi. Dzisiaj znowu Podhorce są sławne poprzez zainteresowanie tym starym przepisem, który stanowi o bogactwie kulinarnym miejscowości” (Wywiad etnograficzny przeprowadzony z mieszkańcami gminy Werbkowice). Receptura na ciasto przekazywana była ustnie między innymi podczas organizowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich warsztatów kulinarnych. Zazwyczaj przygotowywane jest w domach mieszkańców podczas świąt rodzinnych, ale także podczas uroczystości gminnych takich jak dożynki parafialne, odpusty parafialne czy festyny i konkursy. Sposób przygotowania ciasta jest prosty: „40 dkg masła posiekać z 40 dkg mąki, dodać 2 żółtka, trochę zimnej wody. Zagnieść ciasto. Podzielić na dwie części. Jedną część rozwałkować w prostokąt, przenieść do blachy o wymiarach 40 cm / 6 cm / 27 cm, wyłożonej pergaminem. Oddzielić żółtka od białek. 6 żółtek utrzeć z cukrem pudrem, dodać mielone orzechy około 30 dkg, suszone pokrojone śliwki – jedną szklankę, ubite 6 białek. Wymieszać. Wyłożyć na przygotowane ciasto, przykryć pozostałą częścią rozwałkowanego w prostokąt ciasta. Upiec na złoty kolor w temperaturze około 180 stopni. Piec 35 minut” (Wywiad etnograficzny przeprowadzony z mieszkańcami gminy Werbkowice). Smak oraz zapach ciasta wzbogacony został poprzez dodatek suszonych śliwek oraz orzechów. Ponadto wierzch ciasta w zależności od upodobań może zostać posypany cukrem pudrem, co dodatkowo podnosi walory smakowe ciasta staropolskiego podhoreckiego.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 22:10 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 22:10 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}