W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Debata Climate Positive – Agenda 2022 “Rolnictwo przyszłości”

24.01.2022

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk uczestniczył 21 stycznia w debacie Climate Positive – Agenda 2022 “Rolnictwo przyszłości”, organizowanej przez misję ONZ UN Global Compact Network Polska.

Wicepremier Henryk Kowalczyk

Podczas debaty skoncentrowano się na kluczowych obszarach i warunkach dla rozwoju zrównoważonego rolnictwa, które wpływają na efektywne, a jednocześnie przyjazne dla środowiska wykorzystywanie zasobów. Działania te są kluczowe w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju, zarówno w obszarze zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego, przeciwdziałania zmianom klimatu, wzrostu gospodarczego, jak i odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji. W spotkaniu wziął również udział Komisarz ds. Rolnictwa UE, Pan Janusz Wojciechowski oraz przedstawiciele przedsiębiorstw zajmujących się innowacyjnymi rozwiązaniami dla sektora rolno-spożywczego (Grupa Żywiec, BASF, Bank Ochrony Środowiska, Pekao S.A, Agro BNP Paribas).

Komisarz Wojciechowski zwrócił uwagę, że znajdujemy się w bardzo ważnym momencie, w trakcie największej reformy Wspólnej Polityki Rolnej od 30 lat, której celem jest uczynienie rolnictwa bardziej przyjaznym zarówno dla środowiska, jak i dla rolników. Zdaniem Komisarza Polska ma duże szanse, aby zrealizować cele Europejskiego Zielonego Ładu w sposób, który wzmocni sektor rolny.

Wicepremier Henryk Kowalczyk przedstawił założenia projektu polskiego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, wspierającego w sposób zrównoważony rozwój polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich.

− Wyzwania są duże, w tym przede wszystkim określenie, w jaki sposób realizować te założenia, nie zapominając o podstawowym celu rolnictwa, jakim jest bezpieczeństwo żywnościowe − podkreślił szef resortu rolnictwa.

Uczestnicy debaty poświęcili dużo uwagi sposobowi realizacji WPR jako pakietu zachęt do podejmowania określonych typów działań, które wspierają zrównoważone praktyki rolnicze, oraz znaczeniu edukacji. Wicepremier zwrócił uwagę, że w Planie Strategicznym przewidziano środki na działania edukacyjne i konieczne jest uświadamianie rolników o możliwościach i instrumentach dostępnych w ramach WPR, wskazując na rolę instytucji płatniczych i  państwowego systemu doradztwa rolniczego.  Podkreślił, że realizacja celów środowiskowych jest uzależniona od współpracy rolników, którzy muszą mieć wiedzę na ten temat.

- Dla Polski, która w porównaniu do innych krajów ma znacznie bliżej do realizacji celów środowiskowych i klimatycznych, może być to szansą w konkurencji wewnątrzeuropejskiej, żeby ten potencjał dobrze wykorzystywać - stwierdził wicepremier.

W ostatniej części spotkania dyskutowano przede wszystkim o finansowaniu innowacji w rolnictwie. Przedstawiciele sektora bankowego ocenili, że w sektorze bankowym i w przedsiębiorstwach istnieje duży potencjał finansowania nowoczesnych projektów rolniczych. Zwrócili uwagę na problem braku odpowiednich zabezpieczeń kredytów rolniczych.

- Pragnę wyjaśnić i uspokoić, że właśnie w Sejmie jest procedowana ustawa, która wprowadza oczekiwane rozwiązania w tym zakresie -  powiedział wicepremier na zakończenie spotkania.

 

Zdjęcia (3)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
24.01.2022 13:00 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
24.01.2022 12:56 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}