W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działanie Dobrostan zwierząt

Celem działania jest zachęcenie rolników do stosowania podwyższonych (ponad obowiązujące standardy – minimalne wymogi prawne) warunków dobrostanu zwierząt. Rolnikom udzielane jest wsparcie za realizację wymogów w zakresie dobrostanu zwierząt, które wykraczają ponad odpowiednie obowiązkowe wymogi wynikające z powszechnie obowiązującego prawa.

Działanie Dobrostan zwierząt jest jednym z działań PROW 2014-2020 i zostało wdrożone na podstawie art. 33 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1305/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) i uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1698/2005 (Dz. Urz. UE L 347 z 20.12.2013, str. 487, z późn. zm.), a jego szczegółowe zasady określa rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 3 marca 2020 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Dobrostan zwierząt” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. z 2020 r. poz. 382 z późn. zm.), które zostało wydane na podstawie ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014–2020 (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1234).

Działanie to obejmuje sektory świń i bydła (krów) i owiec. Te gatunki zwierząt dominują w produkcji zwierzęcej w Polsce. Biorąc pod uwagę obowiązujące standardy dobrostanu zwierząt i powszechne praktyki produkcyjne, w stosunku do tych gatunków zidentyfikowano największe potrzeby w zakresie promocji warunków ponadstandardowych. 

Wsparcie finansowe w ramach działania Dobrostan zwierząt PROW 2014-2020 ma na celu zrekompensowanie rolnikom dodatkowych poniesionych kosztów i utraconych dochodów w wyniku wprowadzenia praktyk hodowlanych związanych z podwyższonym dobrostanem zwierząt, natomiast nie uwzględnia zwrotu kosztów inwestycyjnych.

Działanie Dobrostan zwierząt w ramach PROW 2014-2020 obejmuje:

Pakiet 1. Dobrostan świń:

  • wariant 1.1. Dobrostan loch - zwiększona powierzchnia w budynkach

Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni w budynku inwentarskim powierzchnię przypadającą na jedną lochę zwiększoną o co najmniej 20%, w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt. Stawka płatności do lochy - 301 zł/szt. rocznie.

  • wariant 1.2. Dobrostan tuczników - zwiększona powierzchnia w budynkach

Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni w budynku inwentarskim powierzchnię przypadającą na jednego tucznika zwiększoną o co najmniej 20%, w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt. Płatności będą dotyczyły tuczników pochodzących od loch utrzymywanych w gospodarstwie realizującym wariant 1.1. Dobrostan loch - zwiększona powierzchnia w budynkach. Stawka płatności do tucznika - 24 zł/szt.

W PROW 2014-2020, w ramach  Pakietu 1. Dobrostan świń zaplanowano  także warianty dotyczące udostępniania zwierzętom wybiegów, jednak warianty te nie będą wdrożone w związku z występowaniem w Polsce afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Pakiet 2. Dobrostan krów:

  • wariant 2.1. Dobrostan krów mlecznych – wypas

Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który będzie wypasał krowy mleczne bez uwięzi przez minimum 120 dni w sezonie wegetacyjnym. Stawka płatności do krowy mlecznej - 185 zł/szt. rocznie.

  • wariant 2.2. Dobrostan krów mlecznych utrzymywanych grupowo - zwiększona powierzchnia w budynkach

Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni w budynku inwentarskim (utrzymanie wolnostanowiskowe) powierzchnię przypadającą na jedną krowę mleczną zwiększoną o co najmniej 20%, w stosunku do minimalnej powierzchni wymaganej na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt. Stawka płatności do krowy mlecznej  - 595 zł/szt. rocznie.

  • wariant 2.3. Dobrostan krów mamek

Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni krowom mamkom, cielętom, jałówkom
i opasom o masie ciała do 300 kg: (i) wypas przez minimum 140 dni w sezonie wegetacyjnym oraz  (ii) dostęp do środowiska zewnętrznego poza sezonem wegetacyjnym na powierzchni zwiększonej o co najmniej 20% w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących przepisów dotyczących utrzymania bydła w systemie otwartym. Stawka płatności do krowy mamki - 329 zł/szt. rocznie.

Pakiet 3. Dobrostan owiec:

  • wariant 3.1. Dobrostan owiec – zwiększona powierzchnia w budynkach

Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni wszystkim utrzymywanym w gospodarstwie rolnym zwierzętom z gatunku owca domowa: (i) w sezonie wegetacyjnym przez co najmniej 120 dni - dostęp do wybiegu lub wypas oraz (ii) od dnia złożenia wniosku - powierzchnię bytową w pomieszczeniach zwiększoną o co najmniej 20% w stosunku do minimalnej powierzchni wymaganej na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt. Stawka płatności do samicy owcy domowej w wieku co najmniej 12 miesięcy - 133 zł/szt. rocznie.
 

Jedno gospodarstwo może realizować równolegle więcej niż 1 pakiet/wariant.

Poza opisanymi wyżej płatnościami, rolnik może otrzymać też refundację kosztów z tytułu poniesienia wydatków w związku z koniecznością sporządzenia Planu poprawy dobrostanu zwierząt (z wyjątkiem wariantu dotyczącego wypasu krów mlecznych, gdzie Plan ten nie jest wymagany) – wysokość tego zwrotu nie może przekroczyć 15% wypłaconej płatności dobrostanowej w ramach danego wariantu i nie może być wyższa niż 1000 zł w ramach 1 pakietu.

Beneficjenci tego działania korzystają ze wsparcia i pomocy doradców rolniczych, w szczególności przy sporządzaniu Planu poprawy dobrostanu zwierząt.

Złożenie wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej polega na zaznaczeniu pola wskazującego na odpowiedni wnioskowany przez rolnika wariant działania, na wspólnym formularzu wniosku dla płatności bezpośrednich i płatności obszarowych PROW 2014-2020, składanym w aplikacji eWniosekPlus.

Nabory wniosków przeprowadzane są w terminie takim samym jak dla płatności bezpośrednich, czyli co do zasady od dnia 15 marca do dnia 15 maja, a wypłaty płatności realizowane są w terminie do dnia 30 czerwca roku następnego po roku złożenia wniosku.

Działanie Dobrostan zwierząt to działanie roczne, z możliwością kontynuacji w kolejnych latach.  

{"register":{"columns":[]}}