Dziki z wirusem ASF w powiecie piotrkowskim. Aktualizacja najważniejszych informacji na dzień 12 grudnia 2025 r.
12.12.2025
- Ekipy przeszukujące tereny powiatu piotrkowskiego odnalazły wczoraj kości kolejnego dzika. Znalezisko zlokalizowane było w odległości ok. 5,5 km od „dzika zero”; wyniki badań wykonane na pobranych próbkach kości są ujemne (brak wirusa SAF).
- PIW-PIB w Puławach potwierdził dziś pozytywne wyniki wirusa ASF u dwóch dzików znalezionych 9 grudnia br., o których informowaliśmy we wcześniejszych komunikatach.
- Służby weterynaryjne zwiększają intensywność przeszukań na obszarze powiatu piotrkowskiego. Do akcji prewencyjnej włączone zostały jednostki WOT, a działania w systemie ciągłym prowadzone będą do 21 grudnia. W praktyce oznacza to, że 13, 17 i 20 grudnia przeszukania prowadzić będzie grupa blisko 100 osób.
- Odstrzał sanitarny w powiecie piotrkowskim został zwiększony w 9 obwodach o 450 dzików. Przypominamy, że odstrzał jest możliwy poza strefą zakażenia.
- Dzisiaj na spotkaniu Wojewódzkiego Lekarz Weterynarii z Dyrektorem Lasów Państwowych zapadną decyzje w sprawie wprowadzenia oprysku repelentami odstraszającymi dziki.
- Nadal z Komisją Europejską negocjowana jest decyzja o powiększeniu strefy, którą KE planuje rozszerzyć o 10 km od lokalizacji wszystkich odnalezionych dzików z potwierdzonym wirusem ASF. Kluczowe znaczenie dla wyniku negocjacji mają zarówno ewentualne nowe przypadki odnajdowanych trucheł jak i intensyfikacja prewencji oraz zasięg działań, podejmowanych przez polskie służby weterynaryjne
Nadal wyjaśniane są okoliczności związane z „dzikiem zero”, który oskórowany i wypatroszony podrzucony został na terenie gminy Rozprza w województwie łódzkim. Działania prowadzone są przez ABW, Policję i Prokuraturę Okręgową w Piotrkowie Trybunalskim.