W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gospodarowanie nawozami a ochrona wód

08.03.2019

To temat konferencji, która odbyła się 8 marca br. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Konferencja z udziałem ministra J.K. Ardanowskiego

Jej celem było przedstawienie obowiązków i zaleceń wynikających z ustawy z dnia 20 lipca 2017r. Prawo wodne, rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 czerwca 2018 r. w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” tzw. programu azotanowego oraz zbioru zaleceń dobrej praktyki rolniczej.

Otwierając konferencję minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski wskazał na wyzwania stojące przed rolnictwem, w szczególności w kontekście potrzeb podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska oraz w związku z postępującymi zmianami klimatycznymi. Jednym z tych działań jest wdrażanie programu azotanowego, który obowiązuje na terenie całego kraju, ponieważ cały ten obszar wymaga ochrony przed zanieczyszczeniami azotanami pochodzenia rolniczego. Niezmiernie ważne są również działania na rzecz podnoszenia świadomości w zakresie znaczenia rolniczego gleby oraz konieczności jej ochrony m.in. przed erozją i zanieczyszczeniami. W tych działaniach szczególny nacisk należy położyć na ochronę różnorodności biologicznej, która jest sprzymierzeńcem rolników, gdyż dzięki niej mogą przebiegać sprawnie procesy regulacyjne w środowisku.

− Rolnictwo w całej Polsce musi być rolnictwem przyjaznym środowisku. Dziś dążymy do rolnictwa zrównoważonego, a nie intensyfikacji rolnictwa. Teraz mamy prowadzić rolnictwo tak, żeby nie oddziaływać negatywnie na środowisko, a nawet poprawiać to co zastaliśmy – mówił minister.

Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że jeżeli chcemy przeciwdziałać negatywnym skutkom nawozów organicznych i mineralnych, bo tego wymaga ochrona środowiska, to trzeba to robić. – Dlatego staramy się, jako państwo przyjazne i rozumiejące społeczeństwo, wspierać finansowo rolników w wypełnianiu tych ważnych dla nasz wszystkich celów środowiskowych. Pomagamy, natomiast obowiązkiem rolnika jest nie truć przyrody – podkreślił Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister podkreślił, że rolnicy muszą nauczyć się jak tłumaczyć swoje racje, jak przekonywać do swoich argumentów.

− My rolnicy musimy rozumieć wyzwania, które społeczeństwo przed nami stawia. Musi również tłumaczyć nasze argumenty i przekonywać do racji broniących rolnictwa, które powinny być brane pod uwagę przy konstrukcji budżetu. Nie tylko tego centralnego, lecz także tych terytorialnych, gminnych – mówił minister.

W dalszej części konferencji przedstawiono wymagania zawarte w programie azotanowym, jak również zaprezentowano zbiór zaleceń dobrej praktyki rolniczej do dobrowolnego stosowania. Omówione zostały również możliwości finansowania przedsięwzięć związanych z wdrażaniem programu azotanowego oraz kwestie dotyczące kontroli jego realizacji.

Zaprezentowano także propozycje rozwiązań w zakresie sposobów i technik przechowywania nawozów naturalnych oraz dyskutowano na temat racjonalnej gospodarki nawozami, nawożenia azotem, w tym o planach nawożenia azotem. Omówiono również kwestie dotyczące szkoleń i doradztwa w zakresie ochrony wód. 

W konferencji wzięli udział przedstawiciele rolników, organizacji i stowarzyszeń rolniczych, doradztwa rolniczego, resortu gospodarki wodnej, resortu środowiska, Narodowego oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, instytucji naukowych oraz instytucji kontrolujących.

Materiały

Wymagania wynikające z ustawy Prawo wodne oraz Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu
1​_MGMiZS​_Wymagania​_obowiązkowe​_prawo.pdf 1.22MB
Zbiór zaleceń dobrej praktyki rolniczej
2​_MRiRW​_Wymagania​_dobrowolne​_zzdpr.pdf 2.63MB
Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych
3​_MRiRW​_​_Finansowanie.pdf 0.35MB
Ograniczenie zanieczyszczenia azotem pochodzenia rolniczego metodą poprawy jakości wód
4​_NFOŚiGW​_Finansowanie.pdf 1.11MB
Sposoby i techniki przechowywania nawozów naturalnych
5​_WARDAL​_Przechowywanie​_płynnych​_i​_stałych​_nawozów​_naturalnych.pdf 5.64MB
Gospodarowanie nawozami a ochrona wód
6​_IUNG​_​_nawożenie​_azotem.pdf 1.19MB
Działania stacji chemiczno-rolniczych na rzecz racjonalnej gospodarki nawozami
7​_KSChR​_Działania.pdf 3.00MB
Udział doradztwa w ograniczaniu zanieczyszczenia wód azotem pochodzenia rolniczego
8​_CDR​_doradztwo.pdf 1.52MB
Kontrola wymogów z Programu działań
9​_ARiMR​_Wyniki​_kontroli​_CC​_w​_Kampanii​_kontrolnej​_2018.pdf 1.11MB
Wyniki kontroli przeprowadzonych przez inspekcję ochrony środowiska w zakresie realizacji programu azotanowego
10​_GIOŚ​_Wyniki​_kontroli.pdf 1.21MB

Zdjęcia (3)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
20.03.2019 11:45 Iwona Chromiak
Pierwsza publikacja:
20.03.2019 11:45 Iwona Chromiak
{"register":{"columns":[]}}