W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Groch z kapustą

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2012-09-28 w kategorii Gotowe dania i potrawy w woj. kujawsko-pomorskim.

Groch z kapustą

Wygląd:

Gęsta masa kapuściano-grochowa, z widocznymi ziarnami grochu, nitkami pokrojonej kiszonej kapusty białej oraz przyprawami (liściem laurowym oraz zielem angielskim).

Kształt:

W zależności od naczynia.

Rozmiar:

W zależności od naczynia.

Barwa:

Kapusta koloru jasnożółtego, ziarna grochu – miazga grochowa koloru ciemnożółtego.

Konsystencja:

Miękka, kleista masa z wyczuwalnymi miękkimi ziarnami grochu.

Smak:

Smak i zapach kiszonej kapusty z posmakiem gotowanego grochu oraz przypraw, w szczególności majeranku.

Tradycja:

W wierzeniach ludowych spożywanie nasion grochu chroniło ludzi przed chorobami, a w połączeniu z kapustą zapewniało urodzaj. Wierzono również, że potrawy przygotowane z kapusty przyciągają dostatek. Same nasiona grochu bogate są w białko, błonnik, kwas foliowy oraz minerały i witaminy z grupy B. Kapusta zaś stanowi cenne źródło witaminy C. Groch z kapustą to potrawa znana i bardzo popularna na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Jej receptura przekazywana była nie tylko ustnie z pokolenia na pokolenie, ale również opisywana w wielu publikacjach. „Wigilijny groch z kapustą przyrządzano zwykle na Kujawach i Pałukach, gotując obydwa składniki oddzielnie. ½ kg kapusty kiszonej, krótko prużyć w garnku pod przykryciem z dodatkiem masła oraz ziela angielskiego i liścia laurowego. Dawniej powszechnym dodatkiem był olej lniany. ½ kg grochu uprzednio namoczonego gotować do miękości z dodatkiem masła, soli i majeranku oraz pieprzu, także czosnku. Można spożywać osobno lub wymieszać razem” (Z. Przybylak, Zysk i s-ka, Tradycyjna kuchnia pomorsko-wielkopolska). Potrawa ta występowała w jadłospisie Kujawiaków już w XIX wieku, czego dowodem są opisy znanego polskiego etnografa Oskara Kolberga: „Obiad (koło południa) złożony zwykle z dwóch potraw. Są niemi pospolicie wybrane z następujących, jak: kapusta kwaszona z utartym grochem; (…)” (O. Kolberg, „Dzieła wszystkie”, t. III, Kujawy 1867). Ponadto, o popularności tych warzyw może świadczyć ich obecność w ludowych kujawskich przyśpiewkach: „Co Kujawiok w poście jadoł, żadyn szlachcic nie posiadoł, groch, kapusta, kasze, kluchy Kujawioki chłopcy zuchy!”. Obecnie potrawa najczęściej przygotowywana jest na święta Bożego Narodzenia i jest jedną z dwunastu obowiązkowych potraw na stole.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
21.09.2018 12:11 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
21.09.2018 12:11 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}