W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Grzyby smażone gostynińskie

06.08.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2018-07-24 w kategorii Gotowe dania i potrawy w woj. mazowieckim.

Fot. Grzyby smażone gostyńskie

Wygląd:

Kapelusze ususzonych, ugotowanych i usmażonych grzybów.

Kształt:

Kształt grzybów nieforemny, pomarszczony.

Rozmiar:

Kapelusze różniej wielkości od 6 do 25 cm.

Barwa:

Od brązowego do ciemnobrązowego.

Konsystencja:

Lekko gumiasta, skórka z panierką chrupiąca.    

Smak:

Intensywny, lekko „orzechowy” zapach. Smak podobny do smażonego mięsa.

Tradycja:

Mazowsze jest bogatym regionem pod względem występowania na tym terenie lasów. Lesistość obszaru zasięgu terytorialnego Nadleśnictwa Gostynin wynosi 37,5%. Na gruntach Nadleśnictwa jest siedem rezerwatów, na terenach których rosną liczne grzyby takie jak: borowiki, podgrzybki, koźlarze, maślaki, kurki i opieńki. Jak podkreśla D. Próchniewicz („Polska kuchnia regionalna. Kuchnia Warszawy i Mazowsza”, 2015) na Mazowszu jadano ryby, drób, dziczyznę, grzyby i pito miód. Fluck („Atlas grzybów”, 1995) zauważa, że borowiki szlachetne na terenach krajów słowiańskich są od dawna jednym z elementów pożywienia, jakie dawały człowiekowi w okresie zbieractwa lasy i puszcze. Początkowo borowiki były suszone, a następnie używane jako przyprawy do różnych potraw. W późniejszych czasach były gotowane lub kiszone, a od XVI w. marynowane. Ziemia gostynińska od niepamiętnych czasów słynęła z mnogości występowania grzybów w okolicznych lasach. Wcześniej był to ważny czynnik ekonomiczny bytowania, a dzisiaj to raczej hobby i ewentualnie wzbogacenie jadłospisu. Mieszkańcy Gostynina i okolic, zebrane i wysuszone grzyby wywozili na sprzedaż do Płocka i Warszawy. Jak wspominają pamiętający tamte czasy mieszkańcy „(…) najpierw sprzedawały się na targach grzyby gostynińskie”. W okolicy rozpowszechnił się sposób konsumowania grzybów w formie smażonych, uzyskanych z suchych, po wcześniejszym odmoczeniu i ugotowaniu na miękko. Tradycja przyrządzania takiego dania jest ciągle podtrzymywana, choć trzeba przyznać, że coraz mniej ludzi chodzi już na grzyby. Szczególnie młode pokolenie pamięta z domu taka potrawę, ale nie zawsze zadaje sobie trud jej przygotowania. Potrawa ta jest z pewnością elementem łączącym kulinarne upodobania szczególnie starszych mieszkańców ziemi gostynińskiej.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
06.08.2018 11:24 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
06.08.2018 11:24 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}