W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jogurt owocowy z Dionizowa

21.07.2020

W dniu 21 lipca 2020 roku na Listę Produktów Tradycyjnych został wpisany w kategorii: Sery i inne produkty mleczne „Jogurt owocowy z Dionizowa” .

Wygląd (zewnętrzny i na przekroju)

Gęsty, jednolity płyn o barwie od jasnoróżowej do fioletowej

Kształt (zewnętrzny i na przekroju)

Przyjmuje kształt naczynia

Wielkość

Pojemnik 160 ml

Barwa (zewnętrzna i na przekroju)

Jasnoróżowa do fioletowej

Konsystencja, „wrażenie w dotyku”

Konsystencja jednolita, zwarta, na przekroju „galaretowata”

Smak i zapach
Kwaśny, aromatyczny, orzeźwiający, z wyraźnym posmakiem owoców

Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego

Produkty mleczne znane są od najstarszych dziejów w rożnych częściach świata.  W Polsce do najbardziej rozpowszechnionych wyrobów pozyskiwanych z mleka zaliczyć można jogurt oraz kefir. Jogurt uważany jest za jeden z najzdrowszych produktów mlecznych. Od setek lat wytwarzany był przez wiejską ludność z zagęszczonego, przez długotrwałe gotowanie mleka. 

Dionizów to niewielka miejscowość leżąca w województwie łódzkim, nieopodal Zduńskiej Woli. Tereny te należały wcześniej do województwa kaliskiego (…) „Byłe województwo Kaliskie stanowiło część Wielkopolski, prowincji, która za Piastów już (wedle Bandtkiego) nadała imię Polski całemu królestwu. Słynęła postępem w rolnictwie mając niemałe obszary gruntów żyznych” – Oskar Kolberg „Dzieła wszystkie” tom 23 Kaliskie, Kraków 1890, s.1. Na obszarze tym hodowano duże ilości krów co przyczyniło się do szerokiej produkcji wyrobów mleczarskich. W okolicach Dionizowa jogurt produkowano ręcznie w oparciu o tradycje zaczerpnięte z działalności w XIX i XX wieku, folwarków klucza Wisławice (w skład, którego wchodziła miejscowość Dionizów). Jogurt wytwarzano z mleka pasteryzowanego. Po zaszczepieniu kulturami bakterii jogurtowych, mleko dojrzewało, a następnie dodawano owoce miękkie pozyskiwane z przydomowych sadów i ogrodów: wiśnie, maliny, porzeczki i truskawki.

Jakość i wyjątkowy smak jogurtu owocowego z Dionizowa były wielokrotnie wyróżniane podczas regionalnych konkursów kulinarnych, m.in. nagrodą Tygiel Smaku.

{"register":{"columns":[]}}