W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kaczka leżachowska pieczona

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2013-05-14 w kategorii Gotowe dania i potrawy w woj. podkarpackim.

Wygląd:

Zarumieniona tuszka kaczki z widocznymi na przekroju kawałkami jabłek.

Kształt:

Owalny, tuszka kaczki z widocznymi udkami i małymi skrzydełkami z boku.

Rozmiar:

Długość samicy od 30 cm do 35 cm, szerokość około 15 cm. Tuszka samca o długości około 50 cm i 20 cm szerokości.

Barwa:

Złocisto-karmelowa skórka, ciemnobordowo-brązowe mięso, farsz barwy kremowej.

Konsystencja:

Skórka szorstka, spieczona, chrupiąca. Mięso kruche i soczyste.

Smak:

Charakterystyczny dla kaczki z nutą ziołową i korzenną oraz aromatem czosnku i pieczonych jabłek.

Tradycja:

W Leżachowie, wsi położonej w dolinie Sanu, kaczki hodowano od wielu lat, ale rozwój hodowli nastąpił na przełomie lat 40. i 50. XX wieku. Dzięki tak dobrze rozwiniętej hodowli kaczek, w Leżachowie powstało mnóstwo receptur na przeróżne potrawy. Popularnym przepisem przygotowywanym do dnia dzisiejszego jest kaczka leżachowska pieczona. „Do pieczenia kaczkę naciera się solą, pieprzem, czosnkiem, ewentualnie miodem i zostawia na jakiś czas. Nadzienie to pokrojone kwaśne jabłka (bez gniazd nasiennych), np. szara reneta. Nadzienie umieszcza się wewnątrz, tuszkę zszywa lub spina i wkłada do brytfanki na roztopione masło z odrobiną wody – w towarzystwie pokrojonych warzyw (co kto lubi, może to być marchew, cebula, seler), liścia laurowego i ewentualnie ziela angielskiego” (Wywiad przeprowadzony z mieszkańcami Leżachowa). Dawniej jako nadzienie używano tylko jabłek, obecnie mogą być stosowane nadzienia z kaszy gryczanej, a nawet mięsa mielonego. Aby kaczka była rumiana i soczysta, należy pamiętać, by zbyt mocno jej nie piec, gdyż mięso będzie twarde. Upieczona kaczka dla zwiększenia aromatu posypywana jest świeżymi ziołami. Jabłka z farszu mogą zostać wykorzystane również jako dodatek do innego mięsa. „Kiedyś kaczka pieczona była rarytasem, pieczono ją w zasadzie tylko z okazji świąt i ważnych rodzinnych uroczystości. Teraz piecze się ją dosyć często, natomiast na specjalne okazje przygotowuje się mięso kacze z różnymi dodatkami (…)” (Wywiad przeprowadzony z mieszkańcami Leżachowa).

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
21.09.2018 10:36 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
21.09.2018 10:36 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}