W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kiełbasa podsuszana sławska z indykiem

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2016-05-11 w kategorii Produkty mięsne w woj. lubuskim.

kiełbasa podsuszana sławska

Wygląd:

Kiełbasa indyczo-wieprzowa w osłonce, na przekroju widoczne większe kawałki mięsa indyczego.

Kształt:

Podłużny.

Rozmiar:

Batony o długości od 20 cm do 30 cm.

Barwa:

Zewnętrzna od jasnobrązowej do ciemnobrązowej. Na przekroju barwa mięsa różowa z jasnymi prześwitami tłuszczu.

Konsystencja:

Ścisła.

Smak:

Charakterystyczne dla kiełbas parzonych, pieczonych i podsuszanych z peklowanego mięsa. Wyczuwalne przyprawy takie jak pieprz, czosnek, gałka muszkatołowa oraz kminek.

Tradycja:

Gmina Sława położona jest w powiecie wschowskim w południowo-wschodniej części województwa lubuskiego. Obszar gminy w połowie porośnięty jest kompleksem leśnym z przepięknym Pojezierzem Sławskim, a pozostałą część stanowią użytki rolne. Na tym terenie bardzo dużą rolę odgrywa turystyka, ale także produkcja żywności o znaczeniu ponadregionalnym. Sława to zagłębie niewielkich gospodarstw zajmujących się hodowlą drobiu, trzody chlewnej oraz bydła, z których ta pierwsza rozwinęła się tak bardzo, że województwo lubuskie stało się jednym z większych zagłębi producentów drobiu. Z mięsa drobiowego przygotowywano przeróżne wyroby, które dzięki swoim wartościom odżywczym zyskały popularność i stały się wizytówką regionu. Jednym z przykładów jest od wielu lat przygotowywana na tym terenie kiełbasa podsuszana. Na początku mięso wieprzowe i indycze jest rozdrabniane i kutrowane z niewielką ilością lodu i przypraw. Następnie powstałą masą napełniane zostają ściśle batony i osadzane w temperaturze około 12˚C przez okres 2 godzin do równomiernego rozprowadzenia przypraw. Kiełbasa wędzona jest dymem gorącym, następnie odbywa się jej parzenie albo pieczenie do osiągnięcia odpowiedniej temperatury wewnątrz batonów. Po ostudzeniu kiełbas następuje powtórne ich wędzenie tzw. ciepłe do osiągnięcia odpowiedniej średniej wydajności tj. 82%. Mięso indycze w połączeniu z mięsem wieprzowym daje niepowtarzalny smak i zapach kiełbasie.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
26.09.2018 09:59 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
26.09.2018 09:59 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}