W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kiełbaśnica kazimierska

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2016-12-21 w kategorii Produkty mięsne w woj. świętokrzyskim.

Wygląd:

Farsz mięsny przygotowany z mięsa wieprzowego (łopatki, boczku, karczku, słoniny) z dodatkiem przypraw naturalnych oraz rosołu umieszczony w słoju.

Kształt:

W zależności od naczynia, w którym się znajduje, np. słoje.

Rozmiar:

W zależności od naczynia, w którym się znajduje, np. słoje o różnej pojemności.

Barwa:

Barwa różowo-beżowo-szara, z lekkim połyskiem. Na wierzchu widoczna biała warstwa tłuszczu, na spodzie beżowa galareta.

Konsystencja:

Zwarta, średnio gęsta, tłusta, wilgotna.

Smak:

Charakterystyczny dla kiełbas wieprzowych, z wyczuwalnym zapachem i aromatem przypraw takich jak czosnek, pieprz, sól.

Tradycja:

Kiełbaśnica kazimierska to potrawa przygotowywana we wsi Krzyszkowice, położonej w południowo-zachodniej części województwa świętokrzyskiego, w powiecie kazimierskim. Jest to produkt wywodzący się z lat 50.-70. XX w., kiedy dużą popularnością cieszyły się produkty mięsne zakonserwowane w słoikach tzw. wekach. „Od lat 80. XX w. zaczęliśmy gotować kiełbaśnicę. Wcześniej było trochę pieczone i gotowane (część tu, część tu). Mięso kiełbaśnicy ma aromat i smak, pieczone – jest kruchsze, suchsze. Gotowane – bardziej smarowne” (Wywiad przeprowadzony z mieszkańcami powiatu kazimierskiego). Ten sposób konserwacji był pracochłonny w przygotowaniu, ale za to pozwalał na zachowanie świeżości potrawy przez bardzo długi okres. Do wykonania kiełbaśnicy kazimierskiej wykorzystywane jest mięso wieprzowe tj. szynki, łopatka, karkówka wraz z tłuszczem. Ponadto do farszu dodawany jest wcześniej przygotowany rosół gotowany na golonce z dodatkiem warzyw i przypraw. Rozdrobnione mięso ze wszystkimi dodatkami jest starannie wyrabiane, wkładane do zakręcanych słojów szklanych i parzone lub gotowane. Cykl pasteryzacji jest powtarzany 2 lub 3-krotnie, aby produkt dłużej zachował swoją świeżość i trwałość. Kiełbaśnica może być podawana na zimno do chleba, jak również na gorąco, jako składnik sosów do ziemniaków czy makaronu. „Można było zrobić z tego gulasz do ziemniaków, przyprawić liściem laurowym” (Wywiad przeprowadzony z mieszkańcami powiatu kazimierskiego).

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
07.08.2018 08:45 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
07.08.2018 08:45 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}