W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Korowaj – chleb weselny z Paszenek

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2016-10-14 W kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze W województwie woj. lubelskim

Wygląd:

Okrągły placek z ręcznie wykonanymi ozdobami. Wkoło placka wieniec ułożony z listków. Na środku korowaja znajduje się kielich szczęścia bądź róża. Symetrycznie ułożone różyczki, szyszki, kaczuszki ze wstążką oraz listeczki.

Kształt:

Zewnętrzny okrągły, przekrój zbliżony do prostokąta nieforemnego.

Rozmiar:

Średnica od 26 cm do 28 cm w zależności od wielkości formy. Wysokość od 6 cm do 8 cm.

Barwa:

Zewnętrzna ciemnozłota, w przekroju jasnożółta.

Konsystencja:

Zbita, stała masa.

Smak:

Upieczonego świeżego chleba.

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

Korowaj to chleb weselny przygotowywany przed dniem ślubu panny młodej. Jego metoda produkcji nie zmieniła się na przestrzeni lat, a zwyczaje towarzyszące przy jego wypieku kontynuowane są do dziś w niektórych lubelskich domach. „Mąki kiedyś nikt nie kupował, była swoja, jaką kto miał taką dawał. Do niecki wsypywało się kwartę mąki, dodawało się wodę z podroszczynko i tak się zagniatało. Ciasto musiało być dobrze zagniecione, aby później można było robić ozdoby na korowaj. Korowaj pieczono w piecu chlebowym. Palono drzewem olchowym, gdy był już biały trzon w piecu, wtedy wygarniano żar kociubo i wkładano korowaj do pieca” (Wywiad przeprowadzony z mieszkańcami gminy Jabłoń). Spód korowaja nazywany podeszwą oraz wszystkie dodatkowe dekoracyjne elementy wykonywane są ręcznie. Najstarsza gospodyni zawsze składa korowaja, robi krzyż na podeszwie, układa wianuszek z listeczków na brzegu podeszwy. Na środku stawiany jest kieliszek ze szczęściem, symetrycznie ustawione róże, szyszki, kaczuszki. Aby korowaj wyróżniał się, smarowany jest piórkiem nasączonym surowym jajkiem. „Korowaja weselnego jedzono bez żadnych dodatków. Na zakończenie wesela krojono korowaja i druhna rozdawała wszystkim weselnikom po małym kawałeczku” (Wywiad przeprowadzony z mieszkańcami gminy Jabłoń). Kontynuowanie tradycji wypieku korowaja w gminie Jabłoń pozwala z jednej strony na zachowanie dziedzictwa kulturowego, a z drugiej strony przyczynia się do promocji dawnych zwyczajów weselnych, które są również wplatane we współczesne wesela.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 22:10 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 22:10 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}