W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Korowaj weselny

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2015-03-31 W kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze W województwie woj. mazowieckim

Wygląd:

Bułka drożdżowa, na której umieszczone są ozdobne elementy takie jak: kłosy, ptaszki, kwiaty, warkocze.

Kształt:

Walec.

Rozmiar:

Średnica od 21 cm do 25 cm.

Barwa:

Zewnętrzna brązowa, w przekroju żółta.

Konsystencja:

Bułki drożdżowej.

Smak:

Ciasta drożdżowego z nutą skórki cytrynowej.

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

Tradycja wypieku korowaja weselnego wywodzi się z czasów średniowiecza. W Polsce pieczony był głównie na Podlasiu, Suwalszczyźnie, Lubelszczyźnie i wschodniej części Mazowsza. Przygotowywany był w przeddzień zaślubin i w zależności od regionu różnił się wielkością oraz wyglądem. Dawniej w gminie Stara Kornica na Mazowszu korowaja pieczono głównie we wsiach włościańskich czyli chłopskich. Jest to okrągłe ciasto drożdżowe z ułożonymi na wierzchu różnymi ozdobami, np. warkoczem i zielonymi gałązkami, które symbolizowały czystość panny młodej bądź kłosami wróżącymi bogactwo. Dawniej korowaj był główną ozdobą weselnego stołu. Przed weselem w domu panny młodej spotykały się specjalnie proszone gospodynie zwane korowajnicami i przy śpiewie, rozmowie oraz tańcach przygotowywały ciasto na korowaj. Kobiety zwracały uwagę na kolejność wykonywanych pieśni, nie wolno było pominąć żadnego elementu, ponieważ wierzono, że wówczas korowaj straciłby swoją moc. W tym obrzędzie uczestniczyły tylko same kobiety, które z wielką precyzją, dobrą myślą i bożym błogosławieństwem wyrabiały ciasto i przygotowywały ozdoby na korowaj. „…gdy byłam dzieckiem przychodziliśmy pod okna tam, gdzie odbywały się przyjęcia weselne i przez okna widzieliśmy stojącego na stole korowaja, a nas dzieci częstowano małymi bułeczkami tzw. korowajczykami” (Wywiad przeprowadzony z mieszkańcami wsi Stara Kornica). Zwyczaj przygotowywania korowaja zaczął zanikać po drugiej wojnie światowej, kiedy to korowaje zaczęły zastępować ciasta i torty weselne. Jednak tradycja przygotowywania korowaja w dalszym ciągu jest kontynuowana, czego dowodem jest organizowany co roku i cieszący się dużą popularnością „Festiwal Korowaja Mielnickiego”, podczas którego spotykają się gospodynie z różnych regionów polski.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 22:24 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 22:24 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}