W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kotlety rybne z Sugrów

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2016-12-01 W kategorii Produkty rybołówstwa W województwie woj. lubelskim

Wygląd:

Kotlety smażone lub gotowane ze świeżej ryby (szczupak, lin, karaś, sum lub karp).

Kształt:

Kotlety smażone owalne, kotlety gotowane o kształcie kulek.

Rozmiar:

Kotlety o różnej wielkości. Średnia waga kotleta smażonego wynosi 100 gram, kotleta gotowanego 50 gram.

Barwa:

Kotlet smażony o barwie złotej, kotlet gotowany barwy jasnozłotej.

Konsystencja:

Zwarta, nierozpadająca, charakterystyczna dla surowców smażonych bądź gotowanych.

Smak:

Właściwe dla świeżej ryby, bez obcych posmaków i zapachów. Wyraźnie wyczuwalne przyprawy, np. pieprz, czosnek.

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

Gmina Kodeń położona jest we wschodniej części powiatu bialskiego w województwie lubelskim. Od strony wschodniej granica gminy biegnie wzdłuż rzeki Bug. Położenie gminy miało duże znaczenie dla rozwijającej się na tych terenach kuchni kodeńskiej. Dzięki obecności rzeki oraz licznych jezior, strumieni i stawów, mieszkańcy od dawna przygotowywali potrawy na bazie ryb słodkowodnych. Popularne na tym terenie były kotlety rybne smażone lub gotowane z Sugrów. Potrawy te przygotowywane są według tej samej receptury po dziś dzień. Kotlety smażone przyrządzane są z masy rybnej, obtoczone w bułce tartej i usmażone na niewielkiej ilości tłuszczu. Kotlety gotowane zaś sporządzane są z masy rybnej z kilku gatunków ryb (tłustych i chudych) oraz dodatków takich jak: bułki, masła, jaj oraz przypraw. Kotlety w kształcie nieregularnej kuli obtaczane są w mące i gotowane. „W takim produkcie wiem co zjadam, to jest zwykle zdrowsze niż inne produkty ze sklepu, mimo nowej techniki obróbki ryb te kotlety smakują tak samo jak te, które gotowała nam Mama. Dzięki przekazywaniu tego dziedzictwa ludzie mają okazje do spotkań i wspólnego biesiadowania” (Wywiad przeprowadzony z mieszkańcami gminy Kodeń). Te dwa rodzaje kotletów rybnych zazwyczaj goszczą na stołach mieszkańców gminy Kodeń podczas różnych spotkań rodzinnych oraz świąt kościelnych, np. w czasie Wielkiego Postu.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 21:55 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 21:55 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}