W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Lubelski forszmak

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2010-10-08 W kategorii Gotowe dania i potrawy W województwie woj. lubelskim

Wygląd:

Konsystencja zawiesista, widoczne różne kawałki mięsa i wędlin.

Kształt:

Konsystencja gęsta.

Rozmiar:

Wielkość naczynia, w którym się go podaje, porcja ok. 250 gram.

Barwa:

Kolor ceglasty.

Konsystencja:

Płynna o konsystencji gulaszu.

Smak:

Smak lekko winny, kwaśno-ostry. Zapach przypraw, które składają się na potrawę.

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

Lubelszczyzna posiada niepowtarzalne walory przyrodnicze i historyczne. Niewątpliwie o walorach Lubelszczyzny świadczy bogato zakorzeniona tradycja kulinarna i gościnność. Georges Duhamel powiedział: „Jeżeli tradycji nie ma w sercach ludzi, to nigdzie indziej nie ma jej na pewno”. Wśród potraw charakterystycznych dla regionu lubelskiego znajduje się forszmak. Lubelszczyznę określano jako region największej popularności tej potrawy. Forszmak, niegdyś bardzo modne danie, dziś sprawia wrażenie zapomnianego. Forszmak lubelski to pożywny gulasz z ogórkami kiszonymi, zaprawiony koncentratem pomidorowym i podany w wydrążonym bochenku chleba. W niektórych rejonach Lubelszczyzny zamiast w kokilkach podawany jest w koszyczkach z ciasta naleśnikowego. Koszyczki przygotowywane są delikatnie spłaszczoną chochlą, którą rozgrzewa się w gorącym oleju, wkłada do miski z ciastem naleśnikowym i ponownie zanurza w gorącym oleju. Do forszmaku używa się wiele pozornie nie pasujących do siebie składników, ale rezultat jest wyśmienity.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 22:09 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 22:09 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}