W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

LULUCF

Sektor LULUCF (ang. Land use, land use change and forestry) związany jest z użytkowaniem gruntów, zmianą użytkowania gruntów i leśnictwem.

Obejmuje gospodarowanie glebą, drzewami, roślinami, biomasą i drewnem. Szczególną cechą sektora LULUCF jest to, że nie tylko generuje emisje gazów cieplarnianych, lecz może także pochłaniać CO₂ z atmosfery. Oczekiwany wkład pochłaniania netto w osiąganie unijnego celu klimatycznego na rok 2030 wynosi, 310 mln ton ekw. CO2 dla całej UE (wcześniej 225 mln ton). Cel w sektorze LULUCF dla Polski w roku 2030 r. wynosi 38,1 mln ton ekw. CO2 netto (wcześniej 26 mln ton).

Rozporządzenie LULUCF wprowadza dwa etapy rozliczenia zobowiązań:

  • Etap 1 od 2021 r. do 2025 r.: obowiązuje zasada „braku debetu”, zgodnie z którą każde państwo członkowskie zapewnia, że ​​ emisje wynikające z użytkowania gruntów są kompensowane przez pochłanianie. 
  • Etap 2 od 2026 r. do 2030 r.: obowiązuje  ogólnounijny cel wynoszący 310 Mt ekwiwalentu CO 2 pochłaniania netto do 2030 r, oraz indywidualne cele dla państw członkowskich (38,1 mln t eq CO2 dla Polski).

Sektor rolny nie ma obecnie określonego indywidualnego celu redukcyjnego w ramach sektora LULUCF. Niemniej sektor w największym stopniu jest odpowiedzialny za emisję/pochłanianie w dwóch kategoriach LULUCF, tj. w kategorii „grunty uprawne” i „grunty trawiaste".

{"register":{"columns":[]}}