W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Miód gryczany godziszowski

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2007-02-12 W kategorii Miody W województwie woj. lubelskim

Wygląd:

Miód pszczeli występuje w dwóch naturalnych postaciach płynnej zwanej patoką i stałej określanej jako krupiec. Krystalizacja, czyli tworzenie krupca jest cechą charakterystyczną naturalnych miodów pszczelich.

Kształt:

Konsystencja płynna w postaci patoki, krupiec o drobnych kryształkach.

Rozmiar:

Słoiki 0,5 l, 0,9 l, 1,5 l.

Barwa:

Ciemnobrązowa.

Konsystencja:

Płynna lub w postaci krupca.

Smak:

Smak miodu gryczanego jest słodki i ostry; jego zapach bardzo silny, zbliżony do zapachu kwiatów gryki. Pod względem smaku i aromatu nektar gryki jest tak specyficzny, że wyczuwa się go w miodach nawet z jego niewielką domieszką.

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

Do Polski ziarno gryki dotarło wraz z najazdem Tatarów i osiedleniem się ich na terenach wschodnich. Dlatego spotykamy inną nazwę gryki – tatarka. Rejon miejscowości Godziszów oraz powiatu Janów Lubelski jest tradycyjnie związany z uprawą gryki, produkcją kaszy i wyrobów z kaszy gryczanej. W 2005 roku w województwie lubelskim było zasiane ponad 16,350 hektarów gryki, a zbiory wyniosły ponad 18,8 tys. ton, co dało województwu pierwsze miejsce w kraju (dane zebrane z Urzędu Statystycznego).

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 22:16 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 22:16 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}