W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nasze tradycje to nasz fundament

07.06.2023

Dziś odbyło się posiedzenie Rady Programowej Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi (NIKiDW). – Bardzo ważne, że taki Instytut powstał i funkcjonuje. Będę go wspierał, na ile tylko to możliwe. Myśląc o przyszłości, nie możemy zapominać o naszych korzeniach, naszej tradycji, kulturze ludowej – powiedział podczas posiedzenia minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

GŁÓWNE

Rola kultury ludowej

Minister Robert Telus zauważył, że NIKiDW w swojej działalności traktuje kulturę ludową jako szerokie pojęcie.

– To nie tylko koła gospodyń wiejskich, choć bardzo mocno podkreślam ich ważną rolę. Instytut jednak sięga swoją działalnością szerzej. To także nauka, kształcenie, historia – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Minister zaznaczył, że w kulturze ludowej nie chodzi tylko o potrawy, choć przekazywana z pokolenia na pokolenie tradycja kulinarna jest bardzo istotna. Dodał, że nie da się naszej kultury ludowej oderwać od wartości chrześcijańskich i ważne, żebyśmy je pielęgnowali.

Wsparcie działalności NIKiDW

Minister zapewnił, że będzie wspierał kulturę ludową i działalność Instytutu.

– Jestem z Opoczna, a Opoczno to kultura ludowa. To tam powstał zespół pieśni i tańca „Mazowsze”. Jestem jedynym posłem, który w wolnej Polsce wystąpił z mównicy sejmowej w stroju ludowym. Był to tradycyjny strój opoczyński. Jestem z tego dumny. Uważam, że o kulturze ludowej trzeba pamiętać – powiedział minister Telus.

– Jeżeli chcemy, żeby nasza wieś się rozwijała, jeśli chcemy być postępowi, sięgać po innowacje – to jest bardzo ważne. Myśląc o przyszłości, nie możemy zapominać o naszych korzeniach, naszej tradycji, kulturze ludowej – dodał szef resortu rolnictwa.

Minister stwierdził, że na wsparcie Instytutu trzeba spojrzeć systemowo i zdecydować, w którym kierunku pójść – czy skupić się na działalności centralnej, czy rozszerzyć działalność NIKiDW inne na regiony Polski.

– Nie ukrywam, że to drugie wydaje mi się bardzo ważne, ponieważ każdy region ma swoje tradycje. To jednak jest przyszłość – powiedział minister.

Wspólne przedsięwzięcia MRiRW i NIKiDW

– Minister Robert Telus przypomniał, że ostatnio MRiRW i NIKiDW zorganizowały wspólnie dwa wydarzenia. Uroczystość Zielonych Świątek 28 maja w Starej Błotnicy była także świętem ruchów niepodległościowych, które w dużej mierze były ruchami ludowymi. Drugą, radosną i kolorową, uroczystością była I Ogólnopolska Parada KGW pn. Kolory Polskiej Wsi, która odbyła się 4 czerwca w Opocznie.

– Przyjechało mnóstwo kół, byli przedstawiciele wszystkich województw. Koła mogły zaprezentować swoje stroje, potrawy, twórczość artystyczną. Mam nadzieję, że choć wydarzenia te wspólnie zorganizowaliśmy po raz pierwszy, to nie ostatni – stwierdził szef resortu rolnictwa.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}