W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nie stracimy żadnych środków z PROW 2014-2020

07.01.2019

– Obszar finansowania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich obejmuje praktycznie wszystkie aspekty dotyczące rolnictwa – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas dzisiejszej konferencji prasowej poświęconej dotychczasowej realizacji Programu i naborom wniosków w bieżącym roku.

Konferencja prasowa na temat PROW

W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli również prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Maria Fajger oraz podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki.

Minister Ardanowski zapewnił, że nie stracimy żadnych pieniędzy, które są dostępne w ramach PROW 2014-2020 i dodał, że najważniejsze jest ich efektywne wydatkowanie.

–  Nie tylko jest ważne wydawanie, ale ważniejsze jest jeszcze wydawanie „z głową” – podkreślił.

– Wszystko to co będzie możliwe do uproszczenia zostanie uproszczone, chociaż wprowadzanie zmian w PROW nie jest łatwe i wymaga notyfikacji w Komisji Europejskiej – zaznaczył szef resortu rolnictwa i dodał, że bieżąca analiza realizacji Programu jest bazą do wprowadzania modyfikacji oraz negocjacji w zakresie nowego WPR.

– Istotne jest, aby inwestowanie przynosiło wartość dodaną– zwrócił uwagę minister Ardanowski.

Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki szczegółowo przedstawił stan realizacji poszczególnych działań oraz harmonogram naboru kolejnych wniosków w roku 2019.

–Do końca 2018 roku na kontach beneficjentów znalazło się 16,5 mld złotych, czyli ponad 28% dostępnej puli środków –poinformował wiceminister.

Od początku realizacji do końca 2018 roku zostało złożonych łącznie około 3,5 mln wniosków o przyznanie pomocy. A ich wartość wynosi 40,5 mld złotych, co stanowi ponad 69% całkowitego budżetu Programu. Ogólny poziom kontraktacji wynosi ponad 46 % dostępnego budżetu.

Podsekretarz stanu zwrócił uwagę, że głównymi celami PROW 2014-2020 są: wzrost konkurencyjności polskiego rolnictwa oraz zadania środowiskowe i klimatyczne.

–Analizując stan realizacji Programu należy pamiętać o formule n+3, a to oznacza, że środki muszą być wydatkowane do roku 2023 – podkreślił wiceminister Zarudzki.

Prezes ARiMR Maria Fajger zwróciła uwagę, że kierowana przez nią instytucja jest największą agencją płatniczą w Unii Europejskiej.

– Jesteśmy agencją płatniczą za pośrednictwem której dystrybuowane są do beneficjentów środki unijne oraz krajowe, a miniony rok był szczególnie trudny ze względu na bardzo wiele realizowanych działań – podkreśliła prezes.

–  Niezwykle istotna jest determinacja w realizacji zasady n+3, gdyż ile środków nie zostanie w tej formule zrealizowanych, tyle nam przepadnie  – przypomniała szefowa ARiMR.

– Spełniliśmy tę zasadę z naddatkiem – poinformowała prezes Maria Fajger i dodała, że nie oznacza to spowolnienie w tym roku działań Agencji, a wręcz przeciwnie przyspieszenie ich.

Minister Ardanowski powiedział, że pomimo trudności ARiMR dobrze realizowała swoje zadania i wskazał na wypłatę zaliczek płatności bezpośrednich oraz realizację pomocy suszowej.

 

Materiały

Prezentacja
Prezentacja​_PROW​_2014-2020​_7012019.ppt 3.33MB
Harmonogram naborów PROW 2014-2020
Harmonogram​_naborów​_PROW​_2014-2020.pdf 0.25MB
Informacja o zmianach w PROW 2014-2020
Informacja​_o​_zmianach​_w​_PROW​_2014-2020.pdf 0.39MB

Zdjęcia (3)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
08.01.2019 09:28 Iwona Chromiak
Pierwsza publikacja:
08.01.2019 09:28 Iwona Chromiak