W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pasztet z królika ze szpinakiem

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2014-07-31 w kategorii Gotowe dania i potrawy w woj. dolnośląskim.

PASZTET Z KRÓLIKA ZE SZPINAKIEM

Wygląd:

Ciemnobrązowy pasztet z królika ze szpinakiem.

Kształt:

W zależności od użytej formy do pieczenia.

Rozmiar:

W zależności od wielkości użytej formy do pieczenia.

Barwa:

Ciemnobrązowa.

Konsystencja:

Smarowna.

Smak:

Mięsny, charakterystyczny dla pasztetu, z wyczuwalnym posmakiem szpinaku.

Tradycja:

Tradycja wypiekania pasztetu z królika ze szpinakiem w Morzęcinie Małym sięga lat czterdziestych ubiegłego stulecia, kiedy to na Dolny Śląsk przesiedlono górali, którym znana była tradycyjna receptura na tę potrawę. Rodziny osiedliły się w okolicach Obornik Śląskich i Trzebnicy – w miejscowościach, w których mieszkańcy byli plantatorami szpinaku. Uprawiany w prawie każdej zagrodzie szpinak zastąpił lebiodę, która w latach wojennych wzbogacała smak pasztetu. Pasztet wyrabiany jest wyłącznie z naturalnych surowców pochodzących z Morzęcina Małego. Wyjątkowa jakość pasztetu zależy od starannie dobranych składników: mięsa z królika (comber), surowego boczku lub podgardla, wątróbki z królika, szpinaku, bułki, cebuli, selera, marchwi, jaj wiejskich, naturalnych przypraw (sól, pieprz, zioła). Wyselekcjonowane, zdrowe, umyte liście szpinaku gotuje się do odpowiedniej miękkości, następnie rozdrabnia. Do masy dodaje się posiekaną cebulę, surowe jaja wiejskie, comber z królika (po uprzednim ugotowaniu i zmieleniu) oraz wątróbkę i przyprawy do smaku. „Istotną rolę dla smaku odgrywa odpowiednia ilość dodanych warzyw. Marchew, seler, cebula to konieczne jarzyny, które dają wyjątkowy smak. Zmielone i przyprawione mięso oraz warzywa wkładano do foremek i zapiekano w piecu chlebowym. Trzeba je należycie doprawić, bo sukces smakowy zależny jest ewidentnie od odpowiedniej proporcji przypraw tj. sól, pieprz, gałka muszkatołowa” (Wywiad etnograficzny przeprowadzony z mieszkańcami gminy Oborniki Śląskie). Całość zapieka się w tradycyjnym piecu opalanym drewnem przez około 1,5 godz.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
19.09.2018 11:34 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
19.09.2018 11:34 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}