W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pasztet z Sobień Jezior

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2007-06-13 W kategorii Produkty mięsne W województwie woj. mazowieckim

Wygląd:

Powierzchnia zrumieniona, ciemnobrązowa, z odcieniem szarym po przekrojeniu.

Kształt:

Prostokątny odpowiadający wymiarom foremki.

Rozmiar:

Odpowiada wymiarom foremki – około 30 cm długości, 12 cm szerokości i 5 cm wysokości.

Barwa:

Barwa farszu ciemnobrązowa z odcieniem szarym, zauważalne drobinki zmielonych przypraw.

Konsystencja:

Konsystencja dość ścisła, smarowna.

Smak:

Charakterystyczny dla tego rodzaju potraw z wyczuwalnym dodatkiem przypraw.

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

Pasztet z Sobień Jezior – oprócz kiełbasy – był najbardziej rozpowszechnionym produktem mięsnym w rejonie Czerska, który od roku 1539 stanowił siedzibę starostwa powiatu. Wyrabiało się go z trzech rodzajów mięsa – wieprzowego, wołowego oraz drobiowego, co do dzisiaj stanowi charakterystyczną cechę tego pasztetu. Niemały udział w rozsławieniu tego wyrobu miał okres PRL-u, gdy wielu prominentów zaopatrywało się w tenże przysmak. Upodobania kulinarne mieszkańców regionu nie zmieniły się po dziś dzień, o czym świadczy kultywowanie dawnych obyczajów oraz przekazywanie z pokolenia na pokolenie przepisów kulinarnych. Z przekazów ustnych najstarszych mieszkańców miejscowości dowiedzieć się możemy, że podstawą sukcesu masarza było sprawne przeprowadzenie uboju oraz solidne wykonanie wyrobów, łącznie z ich sparzeniem. Najtrudniejszą sztuką było odpowiednie doprawienie mięsa przyprawami, które miały być wyczuwalne i nadawać wyrobom niepowtarzalny smak. Produkcja pasztetu z Sobień Jezior przetrwała dzięki przekazom ustnym i przekazywaniem fachu w rodzinie. W wielu gospodarstwach wiejskich przynajmniej raz do roku albo i częściej (z okazji uroczystości takich jak np. święta czy śluby) dokonywało się uboju świń. Miało to charakter tzw. uroczystego świniobicia. Świnie ubijano w domu u gospodarza, a z mięsa wyrabiano różnego rodzaju wędliny, między innymi pasztety. Pasztet z Sobień Jezior przygotowuje się jak dawne wyroby wędliniarskie, bazując na tradycyjnych recepturach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Dzięki sposobowi doprawiania i odpowiednio użytych mięsiw, pasztet ten charakteryzuje się niepowtarzalnym smakiem.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 21:56 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 21:56 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}