W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pasztety z Głowna

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2017-09-27 w kategorii Produkty mięsne w woj. łódzkim.

pasztet z Głowna

Wygląd:

Wyrób mięsny z przyrumienioną, lekko chropowatą powierzchnią, na przekroju jednorodny z widocznymi kawałkami warzyw, owoców i przypraw.

Kształt:

Najczęściej prostopadłościan, na przekroju prostokątny.

Rozmiar:

Od 200 g do 1800 g.

Barwa:

Na powierzchni ciemnobrązowa, na przekroju jasnobrązowa z widocznymi kawałkami warzyw, owoców i przypraw.

Konsystencja:

Konsystencja stała, zwięzła, miękka, daje się kroić nożem i smarować.

Smak:

Delikatny, lekko słony, z wyczuwalnym smakiem i aromatem dodatków (warzyw, owoców, ziół oraz przypraw).

Dodatkowe Informacje:

Rodzaje pasztetów: domowy, z gęsi z tymiankiem, z indyka z lubczykiem.

Tradycja:

Za ojczyznę pasztetów uważa się Francję, skąd dotarły one na polskie dwory. Początkowo przyrządzano je wyłącznie z dziczyzny lub dzikiego ptactwa. Przygotowywane na wiele sposobów należały do potraw wykwintnych i luksusowych. Specjalizujący się w dziedzinie wyrobu pasztetów kucharze nazywani byli pasztetnikami. Z czasem zwyczaj wyrobu pasztetów przeniósł się do kuchni wiejskiej, a wyrabiane pasztety stały się mniej wykwintne, pieczone nie tylko na specjalne okazje. Zmienił się również ich skład. Bazy pasztetów nie stanowiło już mięso z dziczyzny, a częściej było to mięso ze zwierząt i drobiu hodowanego w gospodarstwie. Na ziemi łódzkiej w Głownie i okolicach tradycyjnie sporządzano pasztety z mięsa wieprzowego oraz drobiu (m.in. gęsi i indyka). Do wyrobu pasztetów zaczęto dodawać również inne składniki, np. resztki potraw pozostałych z dnia poprzedniego lub produkty świeże, ale tanie. Dla urozmaicenia przygotowywanych pasztetów dodawano do nich przyprawy, np. majeranek, lubczyk, suszone grzyby lub owoce. Początkowo pasztety wypiekano w specjalnych formach z ciasta żytniego lub pszennego, które później zostały zastąpione formami piekarskimi lub żeliwnymi brytfannami. Pasztety pieczono przez około godzinę, do uzyskania skórki w szarobrązowym kolorze. Do najpopularniejszych pasztetów z Głowna należał m.in. pasztet domowy, pasztet z gęsi z tymiankiem oraz pasztet z indyka z dodatkiem lubczyku.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.10.2018 09:47 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
09.10.2018 09:47 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}