W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pierogi z kapustą kiszoną i ziemniakami

27.01.2020

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2020-01-21 w kategorii Gotowe dania i potrawy w woj. kujawsko-pomorskim.

Pierogi z kapustą kiszoną i ziemniakami

Wygląd (zewnętrzny i na przekroju)

Kawałki cienkiego i elastycznego ciasta, wypełnione farszem z kapusty kiszonej i ziemniaków                                    

Kształt (zewnętrzny i na przekroju)

Pierogi w kształcie półkrążka

Wielkość

Około 5 cm

Barwa (zewnętrzna i na przekroju)

Ciasto koloru kremowo-żółtego. Po podsmażeniu pierogi osiągają złoty kolor

Konsystencja, „wrażenie w dotyku”

Pirogi po ugotowaniu są miękkie i gładkie. Podsmażone są twardsze

Smak i zapach

Delikatny kwaśny posmak. Wyczuwalny zapach kiszonej kapusty

Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego

Pierogi to słowiańska specjalność. Jarski przepis na pierogi z kapustą kiszoną i ziemniakami, przybył do Bytkowic w województwie kujawsko-pomorskim wraz z Kresowiakami, którzy osiedlili się w tym regionie tuż po II Wojnie Światowej.

Rozpowszechnione we wsi Bytkowice, pierogi z kapustą kiszoną i ziemniakami, są odmianą popularnych na Ukrainie „wareników”, których farsz najczęściej sporządzano z połączenia ugotowanych i utłuczonych ziemniaków z serem białym, kaszą lub suszonymi bądź świeżymi grzybami leśnymi, albo świeżą bądź ukiszoną kapustą.

Mieszkanki Bytkowic przygotowują postne pierogi z kapustą kiszoną i ziemniakami najczęściej z okazji Świąt Bożego Narodzenia, odzwierciedlając receptury na „wareniki”. Gospodynie zawracają uwagę, na to aby wykorzystywana do farszu kapusta była dobrze ukiszona i bardzo kwaśna: „Jest to ważne, ponieważ podczas wcześniejszego duszenia dla zmiękczenia konsystencji kapusty traci się część kwaskowatości. W związku z tym, jeśli kapusta nie będzie do końca ukiszona, wtedy będzie nijaka w pierogach!”. Mieszkanki Bytkowic sporządzenie pierogów rozpoczynają od przygotowania farszu. Kapustę gotują w niewielkiej ilości wody. Po ostygnięciu odciskają ją tak, aby była sucha. Do pokrojonej kapusty dodają ugotowane i utłuczone ziemniaki, podsmażoną wcześniej cebulę a całość doprawiają solą oraz pieprzem. W kolejnym etapie gospodynie wyrabiają ciasto z mąki, jaj, soli, gorącej wody oraz oleju. Gdy ciasto jest odpowiednio elastyczne, rozwałkowują je na grubość około 3 mm i wycinają krążki wypełniając je, wcześniej przygotowanym farszem. Pierogi z kapustą kiszoną i ziemniakami, można podać ugotowane w osolonym wrzątku (nie dłużej niż 3 minut), bądź podsmażone na patelni.

Liczne przepisy na bezmięsne pierogi, do sporządzenia których głównie używano ugotowanych ziemniaków i ukiszonej kapusty znajdują się m.in. w publikacji pt. „Kosowska Kuchnia Jarska” autorstwa Romualdy i Apolinarego Tarnowskich (wyd. 1929 r., Lwów) lub w pozycji „Obiady u Kowalskich” autorstwa Jadwigi Kłosowskiej (wyd. 1986 r., Warszawa).

{"register":{"columns":[]}}