W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Piwo zielonogórskie

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2013-04-17 w kategorii Napoje w woj. lubuskim.

Wygląd:

Płyn z charakterystyczną biała pianą.

Kształt:

W zależności do naczynia.

Rozmiar:

W zależności do naczynia.

Barwa:

W przypadku piw jasnych od słomkowej przez miodową do bordowej, w przypadku piw ciemnych brązowo-czekoladowa.

Konsystencja:

Płynna.

Smak:

Dominuje słodowy, chmielowy, goryczkowy. W przypadku niektórych rodzajów piw smak słodki karmelowy, miodowy.

Dodatkowe Informacje:

Piwo jasne – ekstrakt 12˚ Plato, zawartość alkoholu 5,2% objętościowo; piwo miodowe – ekstrakt 12˚ Plato, zawartość alkoholu 5,2% objętościowo; piwo red – ekstrakt 16˚ Plato, zawartość alkoholu 6,5% objętościowo; piwo ciemne – ekstrakt 14˚ Plato, zawartość alkoholu 6,2% objętościowo.

Tradycja:

Tradycje piwowarskie w Zielonej Górze sięgają XVIII wieku. Wówczas produkcja piwa była normowana specjalnymi przywilejami i znajdowała się w rękach drobnych wytwórców. W 1740 r. posiadało je 53 piwowarów zrzeszonych w tzw. wspólnocie browarnej, podlegającej nadzorowi specjalnego komisarza miejskiego. Na potrzeby wspólnoty miasto Zielona Góra dysponowało w rynku dwoma domami browarnymi, w których można było warzyć piwo. Domy te utrzymywane były przez władze miejskie i zaopatrzone w niezbędne sprzęty, jedynie znajdujące się w nich pomieszczenia chłodnicze piwowarzy musieli utrzymywać na własny koszt. Kolejnym obiektem, będącym własnością piwowarów, była słodownia, w której wytwarzano na potrzeby wspólnoty słód. Na początku lat 70 XIX wieku w Zielonej Górze było jeszcze 13 małych domowych browarów produkujących młode piwo. Jednakże zmiany ustrojowe, zawirowania wojenne i ekonomiczne spowodowały, że do dnia dzisiejszego produkcję piwa metodą tradycyjną prawie zaprzestano. Jednym z nielicznych piw przygotowywanych według metody stosowanej przez piwowarów 200 lat temu jest piwo zielonogórskie. Dzięki wykorzystaniu regionalnych surowców najwyższego gatunku i połączeniu nowoczesnej techniki oraz piwowarskiej tradycji sprzed wieków charakteryzuje się ono naturalnym smakiem i aromatem chmielu. Ponadto pominięcie procesu filtracji i pasteryzacji powoduje zachowanie bogatego smaku, a także witamin z grupy B i niektórych składników mineralnych. Piwo zielonogórskie nagradzane i wyróżniane jest podczas różnych konkursów.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
18.07.2018 13:07 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
18.07.2018 13:07 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}