W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska jest samowystarczalna żywnościowo

11.03.2022

Pełnomocnik Rządu ds. Przetwórstwa i Rozwoju Rynków Rolnych, sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi Norbert Kaczmarczyk otworzył drugi dzień VII Międzynarodowego Forum Sektora Wołowiny zorganizowanego przez Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego oraz Radę Sektora Wołowiny.

Sekretarz stanu N. Kaczmarczyk podczas wypowiedzi

Wiceminister Kaczmarczyk przypomniał, że Polska jest dużym producentem żywności w Europie i jej znaczącym eksporterem. Obecnie jesteśmy na 3 miejscu spośród państw UE, które mają najwyższy, dodatni bilans handlowy. Wartość eksportu artykułów rolno-spożywczych w 2021 roku wyniosła ok. 37,4 mld EUR (ok. 170,8 mld zł), co oznaczało wzrost o 9% w stosunku do 2020 roku, gdzie wartość eksportu wyniosła ponad 34 mld EUR. Wiceminister zaznaczył, że ponad 37 mld EUR to najwyższy w historii poziom eksportu żywności a dane dotyczące wielkości produkcji artykułów rolno-spożywczych oraz poziomu eksportu tych artykułów, wskazują na dużą rezerwę w jej dysponowaniu. Oznacza to, że żywności w Polsce nie zabraknie.

– To są miejsca, w których możemy mówić o sukcesach, bo uważamy, że Polska jest samowystarczalna, a jednocześnie jest w stanie bardzo mocno wchodzić na rynki europejskie, na rynki poza UE – powiedział sekretarz stanu.

– Podkreślam po raz kolejny: Polska jest bezpieczna jeżeli chodzi o żywność, a świadczą o tym liczby. Polska, jeżeli chodzi o samą produkcję zbóż, 80% tej produkcji wykorzystuje na własnym rynku, natomiast kolejne 20% eksportuje. Podobnie jest w innych branżach, np.: w drobiu jest to 40% –  reszta eksport, w wołowinie 25% – reszta eksport, w cukrze 60% –  reszta eksport – wyliczał wiceminister Norbert Kaczmarczyk.

Wiceminister wspomniał też o konieczności zrewidowania unijnych strategii środowiskowych, od których w sytuacji wojny w Ukrainie powinno się odejść.

– To nie jest czas na wszelkiego rodzaju elementy, które mają ograniczać produkcję. Jest to czas na produkcję. Jesteśmy w stanie zagospodarować tę glebę w całości, by produkować żywność, która jest tak bardzo potrzebna w tym momencie w Europie, w tym momencie na świecie – powiedział sekretarz stanu w MRiRW.

– Jesteśmy w stanie zabezpieczyć obywateli żywnościowo, jesteśmy w stanie zabezpieczyć uchodźców, którzy przybywają do naszego kraju z Ukrainy – podkreślił wiceminister Norbert Kaczmarczyk.

 

Zdjęcia (4)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
14.03.2022 13:16 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
14.03.2022 13:16 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}