W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-portugalskie rozmowy o WPR

10.06.2021

Minister Grzegorz Puda, rozmawiał dziś z minister rolnictwa Portugalii Marią do Céu Antunes, która w obecnym półroczu przewodniczy pracom Rady UE.

Minister Grzegorz Puda, rozmawiał dziś z minister rolnictwa Portugalii Marią do Céu Antunes

Spotkanie odbyło się z inicjatywy prezydencji portugalskiej, w związku z faktem, iż podczas ostatniego, majowego posiedzenia Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Brukseli i trwającego równocześnie tzw. super-trilogu nie osiągnięto kompromisu w zakresie reformy Wspólnej Polityki Rolnej. Wiele kluczowych kwestii pozostało nieuzgodnionych.

Dzisiejsze spotkanie miało na celu przedstawienie priorytetów Polski w zakresie reformy WPR, określenie głównych rozbieżności w podejściu do niektórych rozwiązań oraz zbliżenie stanowisk, tak, aby umożliwić prezydencji sfinalizowanie prac nad reformą WPR w czerwcu br.

Rozmowy miały charakter techniczny, gdyż na obecnym, końcowym etapie negocjacji doprecyzowania wymagają już tylko bardzo szczegółowe elementy przyszłej WPR.

Minister Grzegorz Puda wyraził swoje poparcie dla Prezydencji w jej dążeniu do osiągnięcia kompromisu. Niemniej jednak zaznaczył, że Polsce zależy szczególnie na instrumentach, które mają duże znaczenie w systemie wsparcia gospodarstw rodzinnych, utrzymania różnorodności unijnej produkcji rolnej, miejsc pracy w rolnictwie oraz zrównoważonych systemów produkcji. Tym samym, nie zaakceptujemy rozwiązań, które nie będą korzystne dla polskich rolników, utrudnią wdrażanie zreformowanej WPR lub przyczynią się do zwiększenia obciążeń biurokratycznych.

– Musimy zagwarantować państwom członkowskim większą elastyczność, co pozwoli ograniczyć ryzyko niewykorzystania i utraty środków. Nie jest również uzasadnione dodawanie zapisów, które będą skutkowały nierównym traktowaniem państw członkowskichpodkreślił na zakończenie spotkania minister Puda.

Zdjęcia (2)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.06.2021 19:30 Iwona Chromiak
Pierwsza publikacja:
10.06.2021 19:30 Iwona Chromiak