W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-ukraińskie rozmowy na granicy

07.04.2023

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus wraz z sekretarzem stanu Rafałem Romanowskim rozmawiali dziś na przejściu granicznym w Dorohusku z ministrem rolnictwa Ukrainy Mykołą Solskim.

foto główne

Było to pierwsze spotkanie wczoraj powołanego polskiego ministra rolnictwa z jego ukraińskim odpowiednikiem. Celem rozmów było omówienie sposobu realizacji ustaleń dotyczących tranzytu ukraińskich zbóż przez terytorium Polski. Ustalenia te zostały podjęte 5 kwietnia br. przez Premiera RP i Prezydenta Ukrainy.

Rozmowy polsko-ukraińskie

Minister Robert Telus zwrócił uwagę, że strona polska udziela Ukrainie wszechstronnego wsparcia, także w zakresie ułatwień w przewozie towarów rolno-spożywczych. Jednak zwiększony napływ towarów rolnych, a zwłaszcza zbóż z Ukrainy wywołał zakłócenia na rynku krajowym. Minister wyraźnie podkreślił, że chcemy w dalszym ciągu pomagać Ukrainie, ale nie może odbywać się to kosztem polskich rolników.

Szef polskiego resortu rolnictwa i rozwoju wsi wyraził nadzieję, że zboże i inne towary rolne z Ukrainy będą przewożone przez terytorium Polski tranzytem, tj. nie będą pozostawały na polskim rynku. W celu uszczelnienia tranzytu na początku marca br. Polska i Ukraina uzgodniły procedurę tranzytu, która zakłada rezygnację z przeprowadzania kontroli weterynaryjnych przez stronę polską w przypadku, gdy towary są przewożone do portów w Polsce po nałożeniu plomb celnych.

Minister rolnictwa Ukrainy Solski przedstawi informacje o firmach, które będą miały wyłączne prawo do tranzytu zboża z Ukrainy przez terytorium naszego kraju.

Ograniczenie transportu ukraińskiego zboża

– Strona ukraińska zaproponowała, aby przez pewien czas bardzo mocno ograniczyć, a na tę chwilę nawet zatrzymać całkowicie przyjazd zboża do Polski – poinformował po rozmowach minister Robert Telus i bardzo mocno podkreślił, że dotyczy to terytorium całej Polski. Dodał, że nie mówimy tu o tranzycie.

Jednocześnie nowy szef polskiego resortu rolnictwa zapewnił, że obie strony: polska i ukraińska, będą bardzo mocno monitorowały tranzyt ukraińskiego zboża przez terytorium Polski.

– Strona ukraińska powstrzyma się od eksportu do Polski pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do nowego sezonu - zadeklarował minister polityki rolnej i żywności Mykoła Solski.

Dalsze rozmowy

Polski minister zapowiedział, że najprawdopodobniej w najbliższy piątek będzie miało miejsce kolejne spotkanie obu ministrów, na którym będzie podpisany wspólny dokument dotyczący dzisiejszych ustaleń.

– To będzie dokument, który będzie właśnie wspólnie realizowany i przez stronę ukraińską, i przez stronę polską – zapewnił minister Robert Telus.

– Przed nowym sezonem, na początku lata, w zależności od sytuacji na świecie, spotkamy się ponownie, aby omówić dalsze nasze wspólne działania – zapowiedział natomiast minister rolnictwa Ukrainy.

Kwestia tranzytu ukraińskiego zboża

– Będziemy mieć pełen monitoring nad każdym transportem, który przez Polskę przepływa po to, żeby w Polsce nie został – zapewnił polski minister dodając jednoczenie, że tranzyt przez Polskę będzie odbywał się bez ograniczeń.

– Jest system, który kontroluje każdy samochód, który jedzie. Będziemy wiedzieć dokładnie skąd on wyjechał i gdzie dojeżdża – stwierdził minister Robert Telus.

Podkreślił przy tym, że nie będzie możliwości, żeby transport był gdziekolwiek rozładowany.

Kontrole produktów

Polski minister zwrócił uwagę, że wypracowanie wszystkich procedur dotyczących importu ukraińskich produktów rolnych potrwa około tygodnia. Zapewnił jednak, podobnie jak wczoraj, że te produkty będą bardzo mocno kontrolowane i nie dotyczy to tylko zboża.

Opróżnienie magazynów

Minister Robert Telus zapowiedział w Dorohusku, że zostanie powołany sztab interwencyjny, który będzie złożony z ministrów. Jego najpilniejszym zadaniem będzie przestawienie priorytetu z węgla na zboże.

– Chodzi o to, aby zboże, które w tej chwili mamy w magazynach wypłynęło z Polski jak najszybciej – podkreślił szef polskiego resortu rolnictwa.

Wymiana handlowa z Ukrainą

Ukraina jest ważnym partnerem Polski w zakresie handlu towarami rolno-spożywczymi. W 2022 r. odnotowaliśmy wzrost eksportu rolnego na rynek ukraiński o 16% (z 811,5 mln EUR do 945,3 mln EUR). Eksportowano głównie: sery i twarogi, produkty używane do karmienia zwierząt, kawę.

Zdjęcia (11)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
11.04.2023 16:27 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
07.04.2023 17:24 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}