W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Powołanie Rady Programowej Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi

12.06.2019

– Dziś została powołana Rada Programowa Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Bardzo się cieszę, że przewodzi jej poseł do Parlamentu Europejskiego, premier Beata Szydło – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas briefingu zorganizowanego po pierwszym posiedzeniu Rady Programowej nowej instytucji kultury.

Briefing prasowy Przewodniczącej Rady Programowej Instytutu Beaty Szydło oraz Ministra Ardanowskiego

Podczas tego posiedzenia szef resortu rolnictwa wręczył akty powołania członkom Rady Programowej. Jest to kolejny etap prac organizacyjnych, po ogłoszeniu 16 kwietnia br. decyzji o powołaniu do życia nowej instytucji.

– Pomysłów jest mnóstwo. Dotyczą one m.in. różnych form współpracy z twórcami ludowymi, ale także dokumentowania dorobku materialnego i duchowego wsi, jej historii i wkładu w historię i kulturę Polski – podkreślił minister Ardanowski.

Szef resortu zwrócił uwagę, że działalność Instytutu nie będzie dotyczyła tylko historii, ale także współczesnego życia wsi.

– Umiejscowienie Instytutu w siedzibie Centralnej Biblioteki Rolniczej nie ogranicza w żaden sposób jej roli, a wręcz, w pewnym stopniu będzie nobilitowało bibliotekę – stwierdził minister, który zapewnił, że pracownicy CBR nie będą zwalniani i instytucja dalej będzie prowadziła swoją działalność.

– Usytuowanie w pięknym miejscu Warszawy sprawia, że adres Krakowskie Przedmieście 66 powinno stać się wizytówką polskiej wsi – podkreślił minister.

– Rola polskiej wsi w historii, w życiu i w przyszłości to także ważny temat dla prezydenta RP Andrzeja Dudy, pod patronatem którego powstał Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi – zwrócił uwagę szef resortu rolnictwa.

– Dziś zainaugurowaliśmy działanie Rady Programowej – poinformowała jej przewodnicząca Beata Szydło dodając, że – to jest dobre tempo prac zważywszy, że decyzja o utworzeniu zapadła zaledwie dwa miesiące wcześniej.

– Powołanie do życia nowej instytucji kultury to wyjście naprzeciw oczekiwaniom wielu środowisk i realizacja naszych zamierzeń realizowanych od 2015 roku – podkreśliła przewodnicząca Rady Programowej.

O zadaniach, wyzwaniach i najbliższych zamierzeniach poinformował pełniący obowiązki dyrektora Instytutu Karol Krajewski.

– Kolejnym etapem prac związanych z funkcjonowaniem Instytutu będzie data16 października br. kiedy to instytucja zacznie realizować swoją misję w siedzibie Centralnej Biblioteki Rolniczej na Krakowskim Przedmieściu 66 – poinformował dyrektor Krajewski.

Materiały

Prezentacja
Prezentacja​_na​_Radę​_Programową​_NIKiDW​_12​_06​_19.pdf 1.96MB

Zdjęcia (17)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
13.06.2019 14:04 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
13.06.2019 14:04 Sławomir Mucha