W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Racuchy turowskie

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2009-11-05 W kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze W województwie woj. lubelskim

Wygląd:

Spłaszczony owal.

Kształt:

Owalny.

Rozmiar:

Długość ok. 10 cm,

Barwa:

Barwa zewnętrzna złota, na przekroju widoczny jasnokremowy farsz otoczony ciemnokremowym ciastem.

Konsystencja:

W dotyku puszyste.

Smak:

Smak i zapach sera oraz ciasta drożdżowego.

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

Turów jest rozległą miejscowością, położoną w gminie Kąkolewnica Wschodnia. Swoją nazwę otrzymała od dzikich turów, które żyły w pobliskich lasach. Od zawsze wieś charakteryzowała się wysokim poziomem kultury rolnej i stosunkowo dużymi gospodarstwami. Jej urodzajne gleby doskonale nadawały się pod uprawę pszenicy, z której robiono mąkę. Ze względu na znaczną powierzchnię łąk i pastwisk mieszkańcy posiadali bardzo dużą obsadę zwierząt, szczególnie krów. Z ich mleka wytwarzali własny ser. Mąkę, mleko i ser gospodynie powszechnie wykorzystywały do przyrządzania posiłków. Jedną z bardziej popularnych potraw w Turowie były racuchy. Na co dzień przygotowywano je bez nadzienia, natomiast na niedzielę i święta, a także przy okazji prac polowych, takich jak młocka czy żniwa podawano racuchy z serem. Były one przysmakiem dzieci, które chętnie je jadły zapijając mlekiem.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 22:10 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 22:10 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}